To także skrupulatna analiza relacji Białorusi z Rosją i z Polską, rozmowy z Galiną Rodionową – żoną Łukaszenki, od lat żyjącą w wiosce, do której nikt nie ma dostępu, i rzut oka na białoruskie społeczeństwo – pełne sprzeczności, ale też energii pchającej je do zmiany, która kiedyś wydawała się niemożliwa.
To nowe wydanie książki, które zostało uzupełnione o opis wydarzeń, które miały miejsce po 2015 roku.
O autorach
Andrzej Brzeziecki to historyk, dziennikarz i publicysta. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. W latach 2002–2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Współpracownik miesięcznika „Znak”. Publikuje także w „Polityce”, „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”. Autor i współautor książek reporterskich, m.in. „Armenia. Karawany śmierci” (wraz z Małgorzatą Nocuń), „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera”, „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera”. W 2016 roku był laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza. Członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.
Małgorzata Nocuń to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, w latach 2004–2006 jego korespondentka na Ukrainie i Białorusi, redaktorka „Nowej Europy Wschodniej”. Autorka książki „Wczesne życie” oraz – wraz z Andrzejem Brzezieckim – książek” „Białoruś. Kartofle i dżinsy”, „Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi” i „Armenia. Karawana śmierci”. W 2014 roku została wyróżniona w konkursie Amnesty International „Pióro Nadziei” za reportaż z Kaukazu Północnego. W 2019 roku ukazał się pod jej redakcją zbiór reportaży o Białorusi „Ojczyzna dobrej jakości”.