Jej wszystkiego było w życiu mało. „Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej”
9 marca, 2022
„Ocalała z chińskiego gułagu”. Wstrząsające świadectwo o eksterminacji Ujgurów
10 marca, 2022

Książka, o której głośno za Zachodzie i na Wschodzie. Reportaż śledczy „Ludzie Putina”

To książka roku i bestseller według zagranicznej prasy (fot. mat. pras.)

Wojna na Ukrainie, sponsorowanie polityki ekstremistycznej w Europie, wpływanie na wybory w USA w 2016 roku. W ostatnich latach Rosja Władimira Putina prowadzi skoordynowaną kampanię na rzecz rozszerzenia swoich wpływów i osłabienia zachodnich instytucji. Jak i dlaczego do tego wszystkiego doszło i kto to zaaranżował? Na te i inne pytania odpowiada reportaż śledczy „Ludzie Putina” Catherine Belton. Nie dziwi więc fakt, że budzi spory sprzeciw rosyjskich oligarchów, którzy wytaczają autorce i jej wydawcy proces za procesem. Zwłaszcza, że „Ludzie Putina” to skrupulatny opis procesu przejmowania władzy, który pogrzebał nadzieje na nową Rosję i przyniósł poważne konsekwencje dla jej mieszkańców i w coraz większym stopniu dla świata. To książka roku według „The Sunday Times”, „Times”, „Daily Telegraph”, a także bestseller „The Sunday Times”.

Dziennikarka śledcza Catherine Belton opisuje historię dojścia do władzy Władimira Putina i otaczającej go niewielkiej grupy ludzi z KGB. Zagłębiając się w funkcjonowanie Kremla, dociera do kluczowych graczy wewnętrznej polityki i ujawnia w jaki sposób Putin zastąpił niesfornych potentatów epoki Jelcyna nowym pokoleniem lojalnych oligarchów, którzy podkopali gospodarkę i system prawny swojego kraju i rozszerzyli wpływy na Zachód.

Rezultatem jest mrożące krew w żyłach ujawnienie planu odwetu KGB. To historia, która zaczęła się dawno temu w mroku upadku Związku Radzieckiego, kiedy sieć agentów była w stanie wyprowadzić miliardy dolarów z Rosji na Zachód. Po przejęciu gospodarki przez Putina ta sieć pozyskała nowe przepływy gotówki, aby zrealizować swoje cele – od Moskwy po Londyn, Szwajcarię i Brighton Beach.

O autorce

Catherine Belton jest dziennikarką śledczą agencji Reuters. W latach 2007-2013 pracowała jako moskiewski korespondent „Financial Times”. Wcześniej informowała o Rosji dla „Moscow Times” i „Business Week”. W 2009 roku została nominowana do tytułu Dziennikarz Biznesowy roku podczas British Press Awards. Mieszka w Londynie.

„Ta książka stała się definitywnym potwierdzeniem rosnących wpływów Putina i Putinizmu” – uważa Anne Applebaum. „Mnóstwo jest publikacji o współczesnej Rosji… Ta bije na głowę je wszystkie. Długo oczekiwana jest najlepszą i najważniejszą książką o współczesnej Rosji” – pisze „The Times”. „Przełomowa i skrupulatnie zbadana anatomia reżimu Putina. Książka Belton rzuca nowe światło na zagrożenia, jakie rosyjskie pieniądze i wpływy stanowią teraz dla Zachodu” – wtóruje mu „Guardian”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *