Pełne uroku dzieło Mozarta. „La finta giardiniera” w Polskiej Operze Królewskiej
13 lutego, 2021
Człowiek, który ma absolutną władzę. Reportaż „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji”
17 lutego, 2021

Krąg osób bliskich kompozytorowi. Wystawa „Chopin i przyjaciele” już dostępna

„Chopin i przyjaciele” to wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (fot. mat. pras.)

30 cennych eksponatów układających się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki – jest prezentowanych na wystawie czasowej „Chopin i przyjaciele” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. To próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu kompozytora poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami: Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Autorzy ekspozycji podjęli również próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń. Szczególne miejsce poświęcone zostało przyjaźni rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się troską o jego dziedzictwo. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które są prezentowane m.in. na obecnej wystawie, która potrwa do 11 kwietnia.

Jednym z najcenniejszych obiektów na wystawie jest portret Fryderyka Chopina namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół. Cenne muzealia zostały zakupione przez: Fundację Orlen, PKN Orlen, Fundację LOTTO i Totalizatora Sportowego, a także indywidualnych darczyńców, m.in. pana Marka Kellera.

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia: Mała Akademia Chopinowska, sobotnie spotkania w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowe oprowadzania kuratorskie, tematyczne i muzyczne. W czasie jej trwania, w trakcie ostatniej godziny zwiedzania w sali koncertowej w Muzeum będzie można zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi zwiedzających komentarz animatora muzealnego. Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń niejednokrotnie znajdowała swój wyraz w listach, w Muzeum stworzono miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela – zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli skorzystać z tej możliwości.

(fot. mat. pras.)

Nowe zasady zwiedzania

Muzeum Chopina rekomenduje zakup biletów drogą online na stronie: www.bilety.nifc.pl. W trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników oraz w celu zachowania niezbędnych wymogów sanitarnych zostały wprowadzone m.in. zmiany w funkcjonowaniu Muzeum:
• Godziny otwarcia: 11.00-19.00, sprzedaż biletów do 18.15;
• Ograniczenie liczby zwiedzających do 60 osób na godzinę;
• Obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do Muzeum, konieczność użycia nitrylowych rękawiczek i maseczek przez gości podczas zwiedzania;
• Nagrania z Sali Kompozytor będą udostępnione poprzez QR kody, w celu ich odsłuchania zachęcamy do korzystania z własnych urządzeń mobilnych i słuchawek.

Oficyna Chopinowska w Żelazowej Woli, z uwagi na trwające prace konserwatorskie, zostanie udostępniona zwiedzającym 16 lutego 2021 r. Obecnie można zwiedzać Park otaczający Dom Urodzenia Chopina.

(fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *