„Nasz biedny Fiedia”. Klucz do nowego odczytania twórczości Fiodora Dostojewskiego
6 października, 2021
Film, po którym chce się żyć. „Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom” w kinach
8 października, 2021

Prawdziwa historia polskiego Jamesa Bonda. „Wielka gra majora Żychonia”

Dramatyczne losy agenta i mistrza intrygi w służbie Rzeczypospolitej (fot. mat. pras.)

Wykradanie przesyłek pocztowych, porwania, piękne agentki, przekupywanie żołnierzy, tropienie zdrajców na własnym terenie, manipulowanie prasą, spotkania w kasynie, a w tle wyroki śmierci i wielka polityka… – tak wyglądała codzienność zaciętej walki wywiadów Polski i Niemiec w dwudziestoleciu międzywojennym. „Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza” to prawdziwa historia asa wywiadu, polskiego Jamesa Bonda. Barwny portret Jana Henryka Żychonia – człowieka, który był na listach najbardziej poszukiwanych wrogów Rzeszy. Choć poświęcił dla Polski wszystko, spotkała go gorycz niesłusznego oskarżenia o zdradę. Książka autorstwa Andrzeja Brzezieckiego to podróż w świat, który pozostawał w ukryciu. To nie tylko rozgrywki szpiegów, ale i tragedie ludzi, którzy przypadkowo znaleźli się w złym miejscu i w złym czasie.

Postać Jana Henryka Żychonia jest wielobarwna, kontrowersyjna i tragiczna. Jako młody chłopak uciekł z domu do Legionów, walczył o granice odrodzonej Polski, był oficerem wywiadu niestroniącym od brutalnych metod, godnym przeciwnikiem niemieckiej Abwehry. Wzbudzał też kontrowersje swoim nieokrzesaniem i zamiłowaniem do alkoholu. Zainicjował szereg ważnych akcji wywiadowczych, w tym najsłynniejszą „Wózek”, polegającą na inwigilacji niemieckich przesyłek pocztowych przewożonych przez polskie Pomorze. Podczas II wojny światowej Żychoń został bezpodstawnie oskarżony o współpracę z Abwehrą. Uniósł się honorem, rzucił stanowisko, zgłosił się na front – i zginął pod Monte Cassino.

„Jan Henryk Żychoń to bezkompromisowy i bezwzględny oficer, walczący na froncie wywiadowczym, jednym z najtrudniejszych i najbardziej dwuznacznych moralnie, gdzie otwarta przyłbica jest błędem, a kłamstwo i podstęp – zasługą i metodą. Gdyby znakomita książka Andrzeja Brzezieckiego o Żychoniu ukazała się kilka lat wcześniej, to – kto wie? – może ten wielki patriota, znienawidzony przez Abwehrę i zawistnych kolegów, stałby się pierwszoplanowym bohaterem mojego cyklu szpiegowskiego? Polecam. Zdecydowanie polecam” – podkreśla Marek Krajewski.

O autorze

Andrzej Brzeziecki to historyk, dziennikarz. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. W latach 2002–2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Publikuje także w, „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku” „Polityce”, „Rzeczpospolitej” oraz na portalu Twoja Historia. Autor i współautor książek historycznych i reporterskich, m.in. „Armenia. Karawany śmierci” (wraz z Małgorzatą Nocuń), „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera”, „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera”.

W 2016 roku był laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza. Członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *