Absurdalny świat i walka o władzę. Obsypana nagrodami „Faworyta” faworytem Oscarów
8 lutego, 2019
„Czarodziejka sceny” i ikona przedwojennej sceny. Jaka była Hanka Ordonówna?
9 lutego, 2019

Bóg z depresją z wizytą u terapeuty. Komedia „Boże Mój!” w Teatrze Polonia

Krzysztof Pluskota i Maria Seweryn w spektaklu „Boże Mój!” (fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

Czy to, że zostaliśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo oznacza, że Bóg jest podobny do nas? Sztuka „Boże Mój! to niezwykle zabawne rozwinięcie tej myśli. Anat Gov, izraelska dramatopisarka, dowcipnie odwraca relację Stwórca-stworzenie i humorystycznie komentuje znane z Biblii historie. Powraca przy tym do najważniejszych kwestii związanych z naszym losem, na nowo stawiając fundamentalne pytania. Spektakl w Teatrze Polonia, który jest koprodukcją z krakowskim Teatrem STU, reżyseruje Andrzej Seweryn, a występują: Maria Seweryn, Krzysztof Pluskota i Ignacy Liss.

Ella to terapeutka i samotna matka nastoletniego autystycznego chłopca. Czas dzieli między dom i pracę. W obu miejscach musi być profesjonalnym psychologiem. Pewnego dnia odbiera telefon zrozpaczonego mężczyzny, który prosi o natychmiastowe rozpoczęcie terapii. W przeciwnym razie, uprzedza mężczyzna, może stać się coś strasznego. Ella zgadza się przyjąć go po godzinach pracy, w swoim domu. W drzwiach pojawia się tajemniczy Pan B.

W sytuacji „bez wyjścia”, w osamotnieniu i rutynie, może zdarzyć się cud. Nieoczekiwane spotkanie może zmienić wszystko i stać się początkiem dalszych cudów.

Maria Seweryn i Ignacy Liss na scenie Teatru Polonia (fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

Obsada i twórcy

Za reżyserię odpowiada Andrzej Seweryn, przekład sztuki to dzieło Agnieszki Olek, światło – Yann Seweryn, scenografia i kostiumy: Małgorzata Iwaniuk i Aleksandra Starzyńska. Asystentką scenografa i kostiumografa jest Małgorzata Domańska. za muzykę odpowiada Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Konsultacje iluzjonistyczne: Sławomir Piestrzeniewicz, producentem wykonawczym – Rafał Rossa, a konsultacje merytoryczne: Joanna Grochowska (Fundacja SYNAPSIS).

Na scenie występują: Maria Seweryn, Krzysztof Pluskota oraz Ignacy Liss (student II roku Akademii Teatralnej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *