Dramat widziany oczami kobiet. Pierwsza część trylogii „Ogród rodzinny” już w kinach
15 lutego, 2019
„Dziarsko i na szybkim oddechu”. Biografia na 90. urodziny Kazimierza Kutza
16 lutego, 2019

Wszystko z góry przesądzone. Refleksyjny „Fatalista” w Teatrze Dramatycznym

„Fatalista” to najnowsza sztuka Tadeusza Słobodzianka na Scenie im. Haliny Mikołajskiej Teatru Dramatycznego (fot. Krzysztof Bieliński)

Ramy psychologicznej komedii małżeńskiej umożliwiają widzom zajrzenie przez okno zniszczonej kamienicy dzielnicy żydowskiej. A w środku niezwykły małżeński mikrokosmos, tego jednego wieczora oświetlonego światłem świętego Szabatu. Beniamin, główny bohater sztuki Tadeusza Słobodzianka, jest tytułowym „Fatalistą”, „bo to, co się dzieje w naszym życiu, nie zależy od nas. Zależy od fatalnego splotu okoliczności, w których często się znajdujemy nie z naszej winy”. Spektakl na Scenie im. Haliny Mikołajskiej Teatru Dramatycznego w Pałacu Kultury i Nuki w Warszawie reżyseruje Wojciech Urbański.

Akcja sztuki dzieje się w trakcie jednego wieczoru, w którym nadeszła pora, żeby wyjaśnić kilka spraw. Błyskotliwe, pełne humoru dialogi opowiadają o życiu pewnego żydowskiego małżeństwa, którego kawiarniane życie wśród bohemy artystycznej przeplata się z zapalaniem świec do szabasowej kolacji. Lata trzydzieste XX wieku, Warszawa. On wraca do domu ze śladem szminki na policzku i nie chce jeść jej rosołu. Ona po południu umówiona była z kuzynką, choć widziano ją w męskim towarzystwie, a rosół celowo podała mu zbyt gorący. Bo czy jeśli obydwoje mają po dwa romanse, to można powiedzieć, że są kwita?

– Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał. Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem – podkreśla Tadeusz Słobodzianek.

Magdalena Czerwińska w roli żony w spektaklu „Fatalista” (fot. mat. pras.)

Obsada i twórcy

W rolę żony wciela się Magdalena Czerwińska, męża gra Robert T. Majewski, a w rolach ich dzieci: Jakub Strach i Maksymilian Zieliński. Reżyseria to Wojciech Urbański, scenografia i kostiumy – Joanna Zemanek, muzyka: Natalia Czekała, reżyseria światła: Damian Pawella, projekcje: Stanisław Zaleski, udźwiękowienie: Mariusz Szyc, konsultant od tradycji żydowskich: Robert Koszucki

Kolejne przedstawienia: 16, 17 lutego oraz 15-17 marca na scenie im. Haliny Mikołajskiej w PKiN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *