Niepublikowane zdjęcia i dokumenty. „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski”
16 września, 2021
Jak spełnić marzenie o byciu gwiazdami muzyki. Dokument o zespole „A-ha” w kinach
17 września, 2021

Chcielibyśmy, ale nie zawsze wiemy jak rozmawiać. Premiera sztuki „Inteligenci”

Izabela Kuna i Wojciech Malajkat na scenie Spektaklove (fot. Tomasz Urbanek)

Wstrząsająca fabuła spektaklu w intrygujący i momentami zabawny sposób dotyka ważnych tematów, o których chcielibyśmy rozmawiać, ale nie zawsze wiemy jak. Autor sztuki Marek Modzelewski i reżyser Wojciech Malajkat sprawnie i z humorem opowiadają historię jednej rodziny, ale kontekst tej opowieści jest uniwersalny. To już nie tylko konflikt małżeński czy pokoleniowy, który toczy się w czterech ścianach wielu domów. „Inteligenci” to niezwykle aktualna sztuka, w której w obsadzie znaleźli się: Agata Kulesza, Izabela Kuna, Wojciech Malajkat oraz Maciej Łączyński/Maciej M. Tomaszewski. Spektakl, który wystawiany będzie na scenie Spektaklove w Małej Warszawie, swoim patronatem objął portal Kultura wokół Nas.

Anna (Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) to inteligencka para. Mają długi staż i wychowują razem dwóch synów. Są postępowymi rodzicami, a przynajmniej za takich się uważają. Kiedy w dniu uroczystości rodzinnej okazuje się, że starszy chłopak może mieć związek z pobiciem czarnoskórego kolegi, wychodzą na jaw sekrety i urazy skrywane przez lata. Dawne romanse i niespełnione ambicje w podgrzanej atmosferze jednego dnia wypłyną na wierzch i już nie uda się ich zamieść pod dywan.

Używamy stereotypów, żeby porządkować świat. Ktoś jest „lewakiem”, „prawakiem”, „narodowcem”, „wojującą feministką”, a wszystkiemu i tak winni są „Żydzi, masoni i cykliści”. Czy w świecie etykiet jest jeszcze miejsce na dialog? Jak wychowywać młode pokolenie? Jak wewnątrz rodziny zachować swoją tożsamość światopoglądową i nie oddalić się od siebie? Czy w podzielonym społeczeństwie potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie?

Agata Kulesza, Izabela Kuna i Maciej Tomaszewski (fot. Tomasz Urbanek)

Twórcy i obsada spektaklu

Autorem sztuki „Inteligenci” jest Marek Modzelewski, za reżyserię odpowiada Wojciech Malajkat, za scenografię Wojciech Stefaniak, za kostiumy Agata Stanula, za produkcję: Katarzyna Fukacz i Damian Słonina (Tito Productions), Spektaklove.

W obsadzie znaleźli się: Agata Kulesza, Izabela Kuna, Wojciech Malajkat, Maciej Łączyński/Maciej M. Tomaszewski (III rok Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie, debiut teatralny).

(fot. Tomasz Urbanek)

Po premierze – 17 września, spektakl będzie jeszcze grany na scenie Spektaklove w Małej Warszawie, ul. Otwocka 14 w dniach:18, 19, 24, 25 i 26 września, 7, 10, 25 października, 5 i 6 listopada oraz 12, 17, 18 i 19 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *