Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem. Reportaż „Rosja od kuchni”
10 listopada, 2021
Podróż po świecie Rembrandta i Vermeera. „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”
15 listopada, 2021

Premiera w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. „Pułapka” w Teatrze Dramatycznym

Spektakl i wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego poety, dramatopisarza i prozaika (fot. Krzysztof Bieliński)

Ta sztuka powstała jako owoc zainteresowania Tadeusza Różewicza życiem i twórczością jednego z najważniejszych twórców XX wieku – Franza Kafki. Spektakl „Pułapka” jest historią młodego mężczyzny, który nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w banalności codziennego życia. Jest w ciągłym konflikcie między byciem artystą a chęcią założenia rodziny, między samodzielnością a obarczaniem innych najważniejszymi decyzjami. Wybory jakich dokonuje, skupiają się na jego największej miłości: pisaniu. Jaką cenę zapłaci Franz i jego bliscy za próby uwolnienia się z tego rozdarcia? Odpowiedzi szukają twórcy spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, który na Małej Scenie reżyseruje Wojciech Urbański. Jest to pierwsza premiera sezonu, która przypada w Roku Tadeusza Różewicza i w 100. rocznicę urodzin pisarza.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Michał Klawiter (Franz), Lidia Pronobis (Felice), Karolina Charkiewicz (Ottla), Marta Król (Matka), Robert T. Majewski (Ojciec), Anna Szymańczyk (Greta) i Marcin Stępniak (Sprzedawca/Max).

Za scenografię i kostiumy odpowiada Joanna Zemanek, za opracowanie muzyczne – Wojciech Urbański (Rysy), za reżyserię świateł – Paulina Góral, za projekcje – Stanisław Zaleski, a asystentką reżysera jest Barbara Ojrzeńska.

Wystawa towarzysząca spektaklowi

Teatr Dramatyczny przygotował również wystawę „Różewicz w Dramatycznym”, która towarzyszy premierze spektaklu. Prezentuje ona zdjęcia i materiały archiwalne dokumentujące inscenizacje sztuk Tadeusza Różewicza w teatrze: „Kartotekę” i „Grupę Laookona” w reż. Wandy Laskowskiej, sztukę „Spaghetti i miecz” w reż. Witolda Skarucha, „Śmiesznego Staruszka” w reż. Piotra Piaskowskiego, „Na czworakach” w reż. Jerzego Jarockiego oraz spektakl w reż. Macieja Podstawnego stworzony w oparciu o dzieła poety „Krety i rajskie ptaki”. Dodatkowo zaprezentowane zostaną zdjęcia z najnowszej realizacji „Pułapki” wykonane podczas prób do spektaklu.

Ekspozycję można zwiedzać w Galerii Teatru Dramatycznego od wtorku do niedzieli w godz. 12.00–18.00 (wstęp wolny) oraz od 18.00 do rozpoczęcia spektaklu (wstęp za okazaniem ważnego biletu na przedstawienie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *