Wielki skandal, który zmienił bieg historii Film „Oficer i szpieg” już w kinach
27 grudnia, 2019
„Praca nie jest celem, tylko środkiem”. Marek Siudym na scenie, planie i w życiu
30 grudnia, 2019

Komedia kryminalna w stylu Agathy Christie. „Tajemnica Henriego Picka” już w kinach

Przedstawiona w filmie intryga skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek (fot. mat. pras.)

To pełna zwrotów akcji, intryg, niespodzianek i ślepych uliczek, a na dodatek jeszcze utrzymana w doskonałym tempie ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa. Francuska komedia kryminalna „Tajemnica Henriego Picka” szczególnie polecana jest fanom powieści Agathy Christie. Są też liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina. W rolach głównych gwiazdy francuskiego kina: Fabrice Luchini, znany polskiej publiczności m.in. z takich filmów jak „Subtelność” czy „Żona doskonała” oraz Camille Cottin, kojarzona z m.in. filmów „Sprzymierzeni” z Bradem Pittem i Marion Cotillard oraz „mamy2mamy” z Juliette Binoche.

W jednej z bibliotek zostaje przypadkiem odnaleziony maszynopis. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek, kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością.

Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę traci niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka… Dokąd zaprowadzi go desperacka próba rozwikłania zagadki?

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Rémi Bezançon to francuski reżyser oraz scenarzysta. Studiował w paryskiej École Supérieure de Réalisation Audiovisuelle oraz w École du Louvre. Zaczynał od krótkich metraży, którym poświęcił pierwsze lata swojej zawodowej kariery. W pełnym metrażu zadebiutował w 2005 roku komedią romantyczną „Miłość buja w obłokach”.

Największym dotychczasowym sukcesem okazał się jego drugi film „Dzień, który odmienił twoje życie”, który otrzymał trzy nominacje do Cezarów. W 2012 roku Bezançon wraz z Jeanem-Christophem Lie, spróbował swoich sił w animacji, czego rezultatem jest film „Zarafa”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *