„Dobrze się czuję w roli dziewczyny z giwerą”. Dygant o „Kobietach mafii 2”
5 lutego, 2019
Kradzież psa, zupa z wkładką i Jurek Turek. Wspomnienia filmowej Solskiej
6 lutego, 2019

Każdy eksponat należał do człowieka. Tajemnice ludzkiego ciała na „Body Worlds”

Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe (fot. mat. pras.)

Ponad 160 fascynujących eksponatów, które dają kompletny obraz sposobu działania ciała człowieka, znalazło się się na wystawie „Body Worlds” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dzięki innowacyjnej metodzie plastynacji, stworzonej przez dr. Guntera von Hagensa, zwiedzający mają niepowtarzalną szansę zobaczyć szczegóły dotyczące anatomii człowieka, z bliska przyjrzeć się prawdziwym ludzkim ciałom, poszczególnym układom oraz narządom, zarówno zdrowym, jak i chorym. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Ekspozycja czynna jest do 28 lutego 2019 roku.

Wystawa ta od ponad 20 lat wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Eksponaty miało okazję podziwiać ponad 48 milionów zwiedzających w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Stała się nawet miejscem rozgrywania jednej z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda – „Casino Royal”. – Nic nie jest nam bliższe niż nasze własne ciało, ale o niczym innym, co jest nam bliskie, nie wiemy tak mało, jak właśnie o ciele – zauważa dr von Hagens.

Ekspozycja jak żadna inna, zmienia postrzeganie samych siebie. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych jego zakamarków, a także dowiedzieć się, jak skomplikowany, ale i kruchy jest nasz organizm. Anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia Gunther von Hagens stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki tej metodzie, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, przez co precyzja wykonania wszystkich eksponatów jest na najwyższym poziomie. W instytucie w Heidelbergu prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

(fot. mat. pras.)

Walor edukacyjny wystawy

Wystawa ma też niezwykle edukacyjny charakter, przedstawiając etapy cyklu życia człowieka. Zwiedzający mają możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość aż po jesień życia. Oprócz autentycznych ludzkich ciał, prezentuje instalacje multimedialne, a także pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. – Pragniemy edukować widzów, że w pełni jesteśmy odpowiedzialni za nasze ciała, a w trakcie życia pracując nad swoją sprawnością możemy je udoskonalać na naszą korzyść. Tylko tutaj jesteśmy w stanie zobaczyć, jak naprawdę się starzejemy, jaki przebieg mają dolegliwości oraz choroby w różnych okresach życia mówi Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy.

Ekspozycja ma zachęcić szkoły podstawowe, średnie i uczelnie wyższe do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”.  Wartość edukacyjna projektu została wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata, zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Sprawiła, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

(fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *