Sceniczna wersja kultowego filmu. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w Och-Teatrze
28 marca, 2019
Desperacka walka o przetrwanie w sercu leśnej głuszy. „Wilkołak” w kinach
29 marca, 2019

Jerozolima sprzed 2 tys. lat. Interaktywna wystawa „Śladami Jezusa” w Warszawie

Wystawa „Śladami Jezusa” to stworzona z rozmachem interaktywna produkcja edukacyjna (fot. mat. pras.)

Gra świateł, cienia, nieoczywistej muzyki i zapachów pozwala zwiedzającym zanurzyć się w realiach świata sprzed dwóch tysięcy lat. Wystawa „Śladami Jezusa” to nie jest typowa ekspozycja, ale stworzona z rozmachem interaktywna produkcja edukacyjna. W nowoczesny sposób opowiada ona historię Jezusa i rozwoju chrześcijaństwa na przestrzeni wieków – w świetle Ewangelii, tradycji i nauki. Można ją oglądać w sąsiedztwie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie do 9 czerwca.

Twórcy wykorzystali spektakularne animacje komputerowe, repliki unikalnych eksponatów, poruszającą muzykę oraz zapachy. To pierwsza w Polsce tak bogata w środki wyrazu wystawa dotycząca tematu wiary. Jej narratorem jest aktor Piotr Fronczewski, którego głos w przejmujący sposób zanurza zwiedzających w kolejne rozdziały opowieści i towarzyszy im na wszystkich etapach zwiedzania wystawy. Klimat bliskowschodniego świata tworzą pieśni w języku aramejskim, które wykonała mieszkająca w Polsce syryjska artystka Mirna Kbbeh.

– Wystawa „Śladami Jezusa” zamienia setki stron naukowych opracowań w spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym – podkreśla franciszkanin z Jerozolimy o. Narcyz Klimas, naukowiec i badacz, wybitny autorytet w tematyce historii Bożego Grobu.

(fot. mat. pras.)

Renesans tematyki religijnej

Ekspozycja ma charakter edukacyjno-kulturalny i jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, od młodzieży wczesnoszkolnej do seniorów. Dodatkowo, na potrzeby nauczycieli, został stworzony scenariusz lekcji towarzyszących zwiedzaniu.

– Tematyka religijna przeżywa renesans na całym świecie, bo coraz częściej opowiadana jest uniwersalnym językiem popkultury. Wystawa „Śladami Jezusa” jest odpowiedzią na ten trend i pierwszą w Polsce próbą stworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej z pogranicza kultury, rozrywki i wiary. Dzięki tej formule, tworzymy nowy format doświadczania historii, które może być przeżyciem religijnym – mówi Marcin Kobylecki, prezes studia Tengent.

Twórcy filmu „Miasto ruin”

Autorem i realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent, którego członkowie mają na swoim koncie takie produkcje jak film „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, animację „Niezwyciężeni” dla IPN czy projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski. To także oni stoją za muzeum Lema w Krakowie.

– Wystawa została zaprojektowana tak, by przemawiać zarówno do umysłu, jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie. Zwiedzający będą mogli między innymi stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z historią Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści – wyjaśnia Krzysztof Noworyta ze studia Tengent, producent i pomysłodawca wystawy.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, ks. bp Romuald Kamiński, o. Francisco Patton ofm – kustosz Ziemi Świętej oraz ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Urząd Dzielnicy Wilanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *