Film, który powstał z miłości. Czeska komedia muzyczna „Muzykanci”
8 czerwca, 2018
Intymny portret odpowiedzialnego za horror ludzkości. „Lenin. Dyktator”
8 czerwca, 2018

Człowiek poddany próbie ciemności. „W oczach Zachodu” w Teatrze Polskim

„W oczach Zachodu” na podstawie powieści Josepha Conrada reżyseruje Janusz Opryński (fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska)

Pozostająca przez lata na liście książek zakazanych w Polsce, głośna powieść Josepha Conrada to opowieść o świecie tajnych agentów, terrorystów, tragicznej miłości, kobietach w służbie rewolucji i uporczywiej próbie sprawienia, aby Zachód zrozumiał Wschód i Wschód zrozumiał Zachód. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych i twórca legendarnej grupy Provisorium – Janusz Opryński przenosi „W oczach Zachodu” na deski Teatru Polskiego w Warszawie.

W spokojne życie Razumowa, studenta trzeciego roku filozofii uniwersytetu w Petersburgu, brutalnie wdziera się polityka. Haldin, jego kolega z roku, rzuca bombę i zabija ministra, ciemiężyciela rosyjskich studentów. Po dokonaniu morderstwa Haldin zjawia się u Razumowa, prosząc go o konie z woźnicą. Za tę pozornie niewielką przysługę Razumow zapłaci karierą i pogrzebie swoje nadzieje na odmianę losu. To początek historii opowiedzianej przez Narratora z Zachodu.

Spotykamy się z „conradowskim człowiekiem”, który poza doktryną i poza dogmatem, które mogłyby go rozgrzeszyć z niepewności i zabezpieczyć przed skutkami złego czynu, jak pisała przenikliwie Maria Dąbrowska, poddany zostanie niemiłosiernej „próbie ciemności”. W tak osobliwej chwili poznajemy prawdziwą wartość człowieka.

(fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska)

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Eliza Borowska, Katarzyna Herman, Ewa Makomaska, Marta Alaborska, Łukasz Lewandowski, Szymon Kuśmider, Grzegorz Mielczarek, Dominik Łoś, Paweł Krucz/Przemysław Wyszyński i Krystian Modzelewski.

Sylwetki twórców powieści i spektaklu

Joseph Conrad, a właściwie Józef Konrad Korzeniowski to piszący w języku angielskim prozaik i publicysta pochodzenia polskiego, który dotykał w swej twórczości problemów odpowiedzialności, solidarności i wyborów moralnych.

Janusz Opryński to reżyser, menadżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i z-ca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych oraz kierownik artystyczny Teatru Provisorium. Jako reżyser i współautor przyczynił się do największych sukcesów tej ostatniej placówki, spektakli „Wspomnienia z domu umarłych”, „Współczucie” czy „Koniec wieku”. W 1998 roku nawiązał współpracę z Witoldem Mazurkiewiczem i jego Kompanią „Teatr”. W jej wyniku powstało słynne przedstawienie „Ferdydurke”, z którym teatry zjeździły cały świat. Ostatnie spektakle Teatru Provisorium wyreżyserowane przez Janusza Opryńskiego to „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (2012), „Lód” Jacka Dukaja (2013) czy „Punkt Zero: Łaskawe” w oparciu o powieść Jonathana Littella „Łaskawe” (2016).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *