Człowiek poddany próbie ciemności. „W oczach Zachodu” w Teatrze Polskim
8 czerwca, 2018
Muzyczny hołd dla wielkiego artysty. Wodecki Twist Festiwal w Krakowie
8 czerwca, 2018

Intymny portret odpowiedzialnego za horror ludzkości. „Lenin. Dyktator”

Lenin w 1919 roku (fot. wikipedia.org)

Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym. Biografia „Lenin. Dyktator”, autorstwa Victora Sebestyena, to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To przede wszystkim głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

Był demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. Nie był przy tym sadystą, szaleńcem ani nawet fanatykiem. Lenin przedkładał taktykę nad doktrynalną czystość i potrafił diametralnie zmieniać zdanie, gdy było to opłacalne. W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej, nigdy nie zakładał mundurów ani nie pytał o szczegóły śmierci ofiar, które miały dla niego jedynie wymiar liczbowy.

Jak pisze w swojej książce Sebestyen, stworzył on system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i zmieniać świat. Osiągnął jedno i drugie, a bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie. Jeszcze sto lat później Rosja i wiele innych krajów pozostaje pod przemożnym wpływem komunizmu.

(fot. mat. pras.)

O autorze

Victor Sebestyen to brytyjski dziennikarz pochodzenia węgierskiego. Pracował m.in. dla „London Evening Standard”, „The Times”, „Daily Mail” i „Newsweeka”. Jako zagraniczny korespondent opisywał upadek komunizmu i wojnę w Jugosławii. Jest autorem książki poświęconej węgierskiemu powstaniu 1956 roku i upadkowi sowieckiego imperium w 1989 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *