„Kino, które dotyka”. Aż 142 premiery filmowe na 19. Festiwalu Nowe Horyzonty
25 lipca, 2019
Spotkanie z apokalipsą zombie z przymrużeniem oka. „Truposze nie umierają” w kinach
26 lipca, 2019

Żyje się tylko raz. „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” Woody’ego Allena w kinach

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Selena Gomez i Timothée Chalamet (fot. mat. pras.)

Zakochana para studentów: Gatsby i Ashleigh postanawiają spędzić romantyczny weekend w Nowym Jorku. Ich plany ulegają zmianie równie szybko jak słoneczna pogoda, która znika w ulewnym deszczu. Taka jest nowa komedia romantyczna, z którą na ekrany kin powraca Woody Allen. – Chcieliśmy, aby deszcz stał się w tym obrazie filmowym symbolem romansui miłości. Nowy Jork jest przepiękny w te szare, mgliste i deszczowe dni. Dzięki niemu miasto staje się czyste, jakby rozświetlone – podkreśla reżyser. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Timothée Chalamet, Elle Fanning, Selena Gomez, Jude Law, Diego Luna i Liev Schreiber. „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” to już trzeci wspólny projekt, w którym swoje siły łączą Woody Allen i wielokrotnie nagradzany operator kamery Vittorio Storaro.

Gatsby uwielbia klimat Nowego Jorku i chce pokazać ukochanej Ashleigh rodzinne miasto. Niespodziewanie ich ścieżki rozchodzą się i każde z osobna przeżywa własne przygody, pełne humoru i zwrotów akcji. Reżyser filmowy zaprasza dziewczynę na pokaz roboczej wersji jego najnowszego dzieła. Będąca początkującą dziennikarką Ashleigh zostaje wciągnięta przez wydarzenia, dzięki którym poznaje scenarzystę oraz gwiazdę kina – Francisco Vegę.

Pozostawiony samemu sobie Gatsby przypadkowo spotyka i spędza cały dzień w towarzystwie Chan – młodej i błyskotliwej siostry swojej ex dziewczyny. Rozmarzony i skąpany w deszczu dzień w Nowym Jorku sprawi, że Ashleigh pozna siebie na nowo, a jej chłopak przekona się, że żyje się tylko raz, ale to wystarczy, jeżeli znajdzie się właściwą osobę.

(fot. mat. pras.)

Czas jest zawsze przeciwko nam

– Jakby to Gatsby ujął: miasto rządzi się własnymi prawami. Czas jest zawsze przeciwko nam. Możemy próbować nim zarządzać, manipulować w pewnym stopniu, ale na końcu, okazuje się, że tak naprawdę nie możemy. Od momentu, kiedy bohaterowie w końcowej scenie filmu całują się pod zegarem, ich związek za sprawą czasu nabiera rozpędu. Być może ta znajomość potrwa rok, a może dwa czy dwadzieścia lat, a może i całe życie. Ale będzie się zmieniać wraz z upływem czasu, nieuchronnie – zauważa Woody Allen.

Wcielający się w postać Gatsby’ego Timothée Chalamet dał się poznać z ról w filmach: „Mój piękny syn” oraz „Tamte dni, tamte noce”. Z kolei Elle Fanning zagrała m.in. w produkcjach: „Czarownica” i „Na pokuszenie”. Jude Law w ogóle nie trzeba przedstawiać, by wspomnieć film „Kapitan Marvel” oraz serial telewizyjny „Młody papież”. Piosenkarka Selena Gomez wystąpiła dotąd w: „Spring Breakers” oraz „Big Short”, Diego Luna w „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, a także serialu „Narcos: Meksyk”, a Liev Schreiber w „Spotlight” i serialu telewizyjnym „Ray Donovan”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *