Towarzystwo zwierząt z puszczy receptą na szczęście? Dokument „Simona” w kinach
30 września, 2022
Powściągliwość w życiu, szczerość w emocjach. „Pasażerowie nocy” na ekranach kin
7 października, 2022

Zanurz się wszystkimi zmysłami w niezwykły mikrokosmos. „Serce dębu” już w kinach

Warto poznać i sprawdzić, jakie tajemnice skrywa… dąb (fot. mat. pras.)

Dąb jest na pierwszy rzut oka – wielki, majestatyczny i okazały. Z bliska – to mały świat dla niezliczonych istot. Wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne, chrząszcze czy dziki to obsada niezwykłego filmu, jakim jest „Serce dębu”. Intrygi pomiędzy kilkoma bohaterami rozgrywają się na przestrzeni różnych pór roku. Na tej roślinnej monadzie każdy ma do odegrania jakąś rolę. Można tu poznać wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa. Laurent Charbonnier i Michel Seydoux spędzili rok filmując majestatyczny dąb. To wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Na tym drzewie każdy ma swoje miejsce. Na czubku drzewa – sójka – jak woźny ostrzega, że zbliża się niebezpieczeństwo. U podnóża drzewa niekwestionowanym szefem jest wiewiórka. Pod ziemią polne myszy doświadczają zalania nory podczas raptownej burzy. Muszą odnaleźć wszystkich członków rodziny zanim zaczną zbierać żołędzie na zimę.

Maleńkie ryjkowce miały szczęście podczas pogodowej anomalii. Patrząc z ich perspektywy – przeżyły najgorsze tsunami, jakie może sobie wyobrazić człowiek. Mieszkańcom dębu zagrażają też inne niebezpieczeństwa. Suspensu nie powstydziłby się Hitchcock.

Posadź las

Część kwoty z każdego zakupionego biletu na film zostanie przeznaczona na akcję sadzenia lasu, prowadzoną we współpracy z Fundacją Las na Zawsze (10 biletów to 1 m2 lasu). Premierze „Serce dębu” towarzyszy również specjalnie na tę okazję wydana „Niemapa dęby” – czyli nietypowy przewodnik, który za pomocą zabawnych ilustracji i angażujących tekstów przedstawia ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę.

To zaproszenie do wspólnego odkrywania niezwykłych drzew, jakimi są dęby. Dąb jest na pierwszy rzut oka – wielki, majestatyczny i okazały. Z bliska – to mały świat dla niezliczonych istot. Warto go poznać i sprawdzić, jakie tajemnice skrywa. Serię tworzą Mamy Projekt, a ilustracje wykonał Tomek Kaczkowski. Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie www.niemapa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *