Obraz współczesnego świata oczami osiołka. „IO” Jerzego Skolimowskiego już w kinach
30 września, 2022
Zanurz się wszystkimi zmysłami w niezwykły mikrokosmos. „Serce dębu” już w kinach
7 października, 2022

Towarzystwo zwierząt z puszczy receptą na szczęście? Dokument „Simona” w kinach

Simona Kossak wybrała towarzystwo zwierząt od ludzi (fot. mat. pras.)

Była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom. Wizjonerka, pierwsza eko-aktywistka i obrończyni pradawnej puszczy. Dokument „Simona” to wzruszający portret wrażliwej osoby, która wybrała towarzystwo zwierząt w poszukiwaniu szczęścia. Okraszona olbrzymią ilością zdjęć autorstwa Lecha Wilczka, to opowieść o szacunku do innych istot. Jak przyznaje reżyserka Natalia Koryncka-Gruz, „bohaterki jej filmu nie sposób nie lubić i miłą spędza się z nią czas”. Nagrody Publiczności w czasie tegorocznych Millennium Docs Against Gravity oraz Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, płynące ze strony widowni, są na to najlepszym dowodem. 

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoli widzom zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomoże zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

W filmie często po raz pierwszy prezentowane są unikalne zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. Przeniosą one widzów do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Reżyserką, scenarzystką i producentką filmu jest Natalia Koryncka-Gruz, autorem zdjęć – Krystian Matysek, a producentem wykonawczym Konrad Wróblewski. Za montaż odpowiada Marceli Majer, a za muzykę – Alex Gruz. Producentem filmu jest Eureka Studio, a koproducentem Canal+ Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *