Słodko-gorzka rozkosz na ekranie. Film „Isabelle i mężczyźni” z Juliette Binoche
29 czerwca, 2018
Horror egzystencjalny, który zachwyca. Nowa „Ferdydurke” wierna Gombrowiczowi
29 czerwca, 2018

Wybrany przez widzów dla widzów. Film „Ava” o poszukiwaniu zmysłowości

Film powstał na kanwie osobistych doświadczeń reżyserki (fot. mat. pras.)

Historia pierwszej miłości, narodzin pożądania i przebudzenia seksualnego. Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych francuskich debiutów, który miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes w 2017 roku. Film Lei Mysius pokazuje w śmiały sposób młodą dziewczynę, która ma odwagę zbuntować się przeciwko konwencjom obyczajowym i podążać za swoją ciekawością życia i świata. „Ava” zwyciężyła też w 4. edycji projektu Scope100 i jest kolejnym po „Magical Girl” i „Czerwonym żółwiu” filmem, który widzowie polecają widzom.

To opowieść o młodej dziewczynie, w której dojrzewa bunt. Ava spędza wakacje z matką nad Atlantykiem. Senną atmosferę niespodziewanie przerywa wiadomość o tajemniczej chorobie, która być może jest wytworem jej fantazji. Czas, który pozostał do końca wakacji postanawia uczynić niepowtarzalnym. Poznany na plaży tajemniczy chłopak staje się częścią nowego świata bohaterki, która odważnie podąży za swoimi pragnieniami i testuje granice wolności.

Film powstał na kanwie osobistych doświadczeń reżyserki i jest to pełnometrażowy debiut Léi Mysius. Scenariusz „Avy” stworzyła na ostatnim roku studiów filmowych, wspominając czas wakacji spędzony w młodości na dzikich plażach. – Zainspirowała mnie wizja wychudzonego, dziwnego, czarnego psa, który biegnie po plaży pełnej ciał, wrzasków, gdzie unosi się zapach kremu do opalania. Pies staje się tu swego rodzaju przewodnikiem pośród ludzi i miejsc. To w nim spotyka się to, co sztuczne z tym, co naturalne, realizm i fikcja. Pies towarzyszy Avie w jej podróży w poszukiwaniu zmysłowości i seksualności. To on zaprowadzi ją do Juana. Młoda dziewczyna, zainteresowana najpierw osobliwym psem-przewodnikiem, w końcu zainteresuje się jego panem. Przejdzie od dzieciństwa do dorosłości – mówi reżyserka.

Ava spędza wakacje nad Atlantykiem wraz z matką (fot. mat. pras.)

Rodzinna atmosfera na planie

Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w rodzinnych stronach reżyserki. Za scenografię odpowiadała jej siostra. – Kręciłam „Avę” z bardzo młodą ekipą, zżyliśmy się. Uwielbiam pracować z przyjaciółmi. Dla większości z nas było to pierwsza praca z pełnometrażową fabułą. Film powstawał w bardzo dobrej atmosferze – opowiada Mysius.

Sytuacja ta przypomina nominowany do Oscara film „Lady Bird” z 2017 roku, w reżyserii amerykańskiej aktorki Grety Gerwig. Tytuł zyskał ogromną popularność właśnie z uwagi na historię inspirowaną biografią reżyserki i autentyczne miejsca, w których kręcono zdjęcia, z którymi reżyserka była związana w przeszłości. Oba filmy łączy też temat: trudne relacje z matką, młodzieńczy bunt i pierwsze miłosne doznania.

Nagrodzona przez widzów

„Avę” nagrodzono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2017 (SACD Award, Palm Dog), zwyciężyła też w 4. edycji europejskiego projektu Scope100, w którym to widzowie wybierają i polecają najlepsze filmy, które trafią do ogólnopolskiej dystrybucji.

Dzięki trzem pierwszym edycjom na polskie ekrany trafiły filmy „Magical Girl” (2015), „Party Girl” (2015), „Blokada” (2016) oraz animacja „Czerwony Żółw” (2018) stworzona przez legendarne studio Ghibli.

(fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *