Zostało mało czasu, by przerwać krąg zła. Film „Ciemno, prawie noc” w kinach
22 marca, 2019
„Złodziejaszki” potrafią skraść serce. Laureat Złotej Palmy 2018 w kinach
22 marca, 2019

Subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka. Film „Girl” w kinach

Film „Girl” Lukasa Dhonta to subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka (fot. mat. pras.)

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o wyczerpującej walce o siebie w pozornie akceptującym świecie, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. Film nominowany do Złotego Globu to pełnometrażowy debiut Lukasa Dhonta. W roli tytułowej nagrodzony w Cannes zjawiskowy Victor Polster.

– Długo zastanawialiśmy się, jaki zawrzeć w tym filmie konflikt. Nie chcieliśmy, by jego źródłem był zewnętrzny świat. Zależało nam na tym, by bohaterka miała wokół siebie ludzi otaczających ją miłością i służących jej wsparciem. Konflikt musieliśmy więc umieścić w niej samej, ale w taki sposób, żeby widzowie mogli go dostrzec – tłumaczy reżyser. Jak dodaje, pomogła im w tym fizyczna, taneczna przestrzeń, za sprawą której mogli wiele pokazać.

– Taniec pomógł nam uzewnętrznić uczucia i rozterki tej dziewczyny. Dzięki temu odnaleźliśmy klucz do wykreowania intymnego portretu psychicznego świata młodej transpłciowej osoby, ale nie koncentrując się tylko na tym, że jest transpłciowa. To przecież także nastolatka i córka – podkreśla Lukas Dhont.

Film „Girl” to pełnometrażowy debiut Lukasa Dhonta (fot. mat. pras.)

O reżyserze

Lukas Dhont urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem akademii sztuk pięknych KASK w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach, np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven. Tworzy także muzyczne teledyski. „Girl” to jego pełnometrażowy debiut.

Film otrzymał już m.in. nagrodę krytyków FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard na zeszłorocznym Międzynarodowm Festiwalu Filmowym w Cannes, a także zdobył tam wyróżnienie dla najlepszego debiutu, Camera d’Or i Queer Palm. Został też wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową w kategorii europejskie odkrycie roku (Prix FIPRESCI), a wcześniej nominowany do Złotych Globów oraz do francuskiego Cezara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *