Obsypany „australijskimi Oscarami” i nagrodzony w Cannes. Film „Nitram” w kinach
2 grudnia, 2022
Świat malarstwa niezwykłej artystki XX wieku. „Łempicka” Muzeum Narodowym w Krakowie
3 grudnia, 2022

Ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje. Film „Pięć diabłów” już w kinach

Najnowszy film Léi Mysius to prawdziwa uczta dla zmysłów (fot. mat. pras.)

To wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także powonienie. „Pięć diabłów” to opowieść, która pulsuje podskórnym napięciem, wciąga niczym thriller i łączy nieoczywistą historię o miłości z parapsychologicznym fantasy. Za kamerą stanęła jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek francuskich – Léa Mysius, twórczyni nagrodzonej m.in. w Cannes i Toronto „Avy” oraz współautorka scenariusza „Paryża. 13 dzielnicy”. Tym razem jej najnowszy film to prawdziwa uczta bądź też filmowe spa dla zmysłów.

Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (Adèle Exarchopoulos). Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne.

Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.

Dwa plakaty na premierę filmu

Niektórzy widzowie film mieli okazję zobaczyć podczas festiwalowych seansów w ramach tegorocznych Nowych Horyzontów. Zapewne widzieli i słyszeli prawdopodobnie najpiękniejszą interpretację piosenki Total Eclipse of the Heart z tekstem – „and we need you now tonight, and we need you more than ever”.

Niezwykłą atmosferę dzieła Léi Mysius uchwycił Patryk Hardziej, ilustrator, artysta-grafik i jeden z najlepszych współczesnych twórców polskiego plakatu filmowego. W ten sposób powstał plakat, który towarzyszy premierze „Pięciu diabłów”. W przestrzeni kin znajdzie się także drugi plakat, ze zjawiskową Adèle Exarchopoulos na pierwszym planie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *