Powstałe w 1992 roku Forum od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią, na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji twórcy festiwalu uczynili temat odwagi, rozumianej jako przejaw indywidualnej wolności.Widać ją również na plakacie autorstwa Marty Frej, w którym autorka nawiązuje do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Będzie można go obejrzeć w ramach pokazu specjalnego w Szkole Filmowej w Łodzi. Widzowie Forum będą mieli również okazję zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg.
Konkursy Polskich Debiutów i Filmów Drugich
Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować ze sobą będą pełnometrażowe fabuły z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo, a wśród nich m.in.: „Wilkołak” reż. Adrian Panek, „Jeszcze dzień życia” reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente oraz „Graniczne cięcie” reż. Igor Chojna. Przewodniczącym Jury, które przyzna najlepszemu filmowi nagrodę Kryształowe Jabłko, jest Jan Jakub Kolski, którego najnowszy film „Ułaskawienie” otworzy tegoroczną CINERGIĘ.
W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich znalazły się filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. O główną nagrodę powalczą m.in.: „Girl” reż. Lukas Dhont, „Granica” reż. Ali Abbasi, „Touch Me Not” reż. Adina Pintilie. Nagrodę Kryształowej Łódki dla najlepszego obrazu przyzna Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka. – Ten konkurs to swego rodzaju przekrój, i mam nadzieję, że odzwierciedla on chociaż w jakimś małym procencie twórcze poszukiwania europejskich filmowców na początku ich drogi – mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna festiwalu.
Panorama Kina Europejskiego i Światowego
W przekrojowej sekcji – Panoramy Kina Europejskiego pojawią się filmy mistrzów, produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą: „Rodzina” reż. Rok Bicek, „Berlin, Barcelona” reż. Elena Trapé, „Michael Inside” reż. Frank Berry. W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) czy Ivana Tverdovsky („Podrzutki”). Z kolei w sekcji z przebojami same premiery łódzkie, a wśród nich m.in. filmy „Arktyka” reż. Joe Penna, zwycięzcę Nowych Horyzontów we Wrocławiu „Holiday” reż. Isabela Eklof czy „Kobieta idzie na wojnę” reż. Benedikt Erlingsson.
W sekcji Polonica zaprezentowane zostaną filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. „High Life” Claire Denis, „The River” reż. Emir Baigazin, „Dowłatow” reż. Aleksey German czy „Ajka” reż. Sergiej Dworcewoj, który wraz z aktorką Samal Jesljamowa będą gośćmi tej edycji. Po kilkuletniej przerwie powraca na CINERGIĘ kino spoza Europy. W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym świecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba” oraz „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki.
Złoty Glan i filmy na 100-lecie niepodległości
Podczas najbliższej edycji nie zabraknie również europejskich filmów dla młodych widzów, specjalnej sekcji poświęconej kinematografii z Finlandii: Pierwszy Śnieg, w której chcemy sięgnąć po tytuły mniej oczywiste, oryginalne i twórczo szczególnie wartościowe oraz klasyki z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości: „Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie”. To sekcja, do której wybrano charakterystyczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju. Są to m.in.: „Szaleńcy”, „Pokolenie”, „Nóż w wodzie”, „Sanatorium pod klepsydrą”. Każdemu filmowi towarzyszyć będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wybrane seanse zaszczycą swoją obecnością goście, tacy jak: Jerzy Stuhr („Amator”) czy Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”).
Jak co roku, tradycyjnie na Forum wręczony zostanie Złoty Glan, nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Pierwszym laureatem Złotego Glana tegorocznej edycji jest aktor Piotr Fronczewski.
Gwiazda muzyczna i wystawa zdjęć Janusza Gajosa
W programie Festiwalu nie zabrakło również imprez muzycznych, a wśród nich koncertu wybitnego wirtuoza, Nigela Kennedy’ego. Muzyk zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję „Magician of Lublin”, która zrodziła się z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” w ramach Kamer-TONu, czyli muzycznej odsłony FKE CINERGIA.
Wszyscy fani wybitnego talentu aktorskiego Janusza Gajosa będą mogli bliżej przyjrzeć się jego pasji do fotografii. Od wielu lat aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE CINERGIA oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi im. E. Hanemana.
23. Forum Kina Europejskiego Cinergia odbywa się w łódzkich kinach Charlie i Helios Sukcesja oraz Szkole Filmowej w Łodzi. Organizatorami wydarzenia są: Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.
1 Komentarz
Ale chyba juz znalazlem 🙂