Kilka kliknięć i ktoś wie o nas wszystko. Mocny thriller „Cokolwiek wybierzesz”
24 stycznia, 2019
Radość życia nie da się ujarzmić. Głośny komediodramat „Złe wychowanie Cameron Post”
25 stycznia, 2019

Widzowie czekali na ten film 30 lat! „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3” w kinach

W trzeciej części „Kogla-Mogla” oprócz znanych widzom postaci, pojawią się nowi, młodzi bohaterowie (fot. M. Gostkiewicz)

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy niejedne święta spędzili całymi rodzinami oglądając kultowe już części komedii o przygodach Kasi i rodziny Wolańskich. Filmy sprzed 30 lat, czyli „Kogel-mogel” i „Galimatias, czyli kogel-mogel 2” doczekały się kontynuacji. Na ekranie pojawią się zarówno postaci doskonale znane widzom, grane przez Ewę Kaprzyk, Zdzisława Wardejna czy Grażynę Błęcką-Kolską, jak i plejada młodych aktorów w zupełnie nowych rolach, jak choćby Nikodem Rozbicki czy Aleksandra Hamkało. Scenariusz do „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3”, podobnie jak poprzednich części wyszedł spod ręki Ilony Łepkowskiej, a całość wyreżyserował Konrad Piwowarski.

Główna bohaterka, czyli Kasia nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Z kolei do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes…

W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska – celebrytka i słynna sekstrenerka wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy: mąż Marian i córka Agnieszka buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić syna tudzież starszego brata Piotrusia, który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny. Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy.

W rolę Barbary Wolańskiej, podobnie jak 30 lat temu, wcieliła się Ewa Kasprzyk (fot. K. Szymczuk)

Mierzyli się z legendą

Jak zamienić pomidor w broń masowego rażenia? Kto sypia z Szakirą? I kto morduje na wsi krasnoludki? Odpowiedzi na te pytania widzowie znajdą w nowej, zwariowanej komedii, do której w trakcie trwania zdjęć na planie pojawiło się 27 aktorów oraz 400 statystów. Reżyser Kordian Piwowarski wiedział, że mierzy się z legendą. – Nie ma co ukrywać, że wszyscy jesteśmy niezwykle podekscytowani, robiąc ten film. Dla mnie to niezwykle interesujące wyzwanie, tym bardziej że w momencie powstawania pierwszych kultowych części filmu miałem zaledwie 10 lat. Pracować z takimi aktorami to zaszczyt – podkreśla.

Nie udałoby się, gdyby nie scenariusz autorstwa Ilony Łepkowskiej, tej samej, która napisała dwie pierwsze części 30 lat temu. – Trzy czy cztery lata temu Ewa Kasprzyk powiedziała mi, że podczas jej spotkań z publicznością ludzie zawsze pytają, dlaczego nie powstała trzecia część „Kogla-mogla”. Dowiedziałam się również, że jest fanpage na Facebooku, gdzie fani przerzucają się cytatami z dwóch pierwszych części i wspominają swoje ulubione sceny. Zajrzałam tam, poczytałam i… szczerze mówiąc, zatkało mnie. Nie miałam pojęcia, że te moje komedyjki sprzed lat zyskały status kultowych, że ludzie znają na pamięć całe fragmenty dialogów, że używają powiedzonek z tych filmów w życiu codziennym – mówi Łepkowska. 

Grażyna Błęcka-Kolska ponownie wcieliła się w postać Kasi Zawady z domu Solskiej (fot. M. Gostkiewicz)

Kultowa Kasia i jej syn

Grażyna Błęcka-Kolska po raz pierwszy zagrała Kasię ponad 30 lat temu. Do dziś widzowie wspominają ją z tamtej roli. W najnowszym filmie Kasia ma już dorosłego syna i tym razem to on jest źródłem rodzinnych problemów, które rozbawią publiczność. – „Мiszmasz czyli Kogel Mogel 3” umiejętnie nawiązuje do poprzednich części, co jest zasługą rewelacyjnego scenariusza autorstwa Ilony Łepkowskiej i reżysera filmu Kordiana Piwowarskiego, który dba, by ten film łączył pomost z „Кoglem-moglem” i „Galimatiasem, czyli koglem-moglem 2” – podkreśla aktorka.

Rolą syna Kasi, Marcina Zawady w świecie „Kogla Mogla” debiutuje Nikodem Rozbicki. To wieczny Piotruś Pan, imprezowicz i lekkoduch, który umie podbić serce niemal każdej dziewczyny. Przez kilka ostatnich lat, po tym jak małżeństwo jego rodziców się rozpadło, mieszkał z ojcem w Holandii. Cały czas okłamywał matkę – pewną, że jej ukochany syn studiuje za granicą. – Czuję odpowiedzialność, bo gram w kontynuacji dwóch kultowych filmów. W „Miszmaszu czyli Koglu Moglu 3” tworzymy nową historię, gdzie kontekst poprzednich części stanowi podstawę, a współczesne realia nadają rytm. Jak sam tytuł wskazuje, mieszamy tutaj konwencje, poglądy, pokolenia, światy – mówi aktor. 

Katarzyna Łaniewska i Nikodem Rozbicki, czyli wielopokoleniowa rodzina we wsi Brzózki (fot. M. Gostkiewicz)

Zmiany u Wolańskich

„Miszmasz” to nie tylko dalszy przygód Kasi, ale także ekscentrycznej rodziny Wolańskich, którzy podczas szalonej wyprawy sprawdzą, ile jest prawdy w powiedzeniu, że rodziny się nie wybiera, a stara miłość nie rdzewieje. – Docent Wolański, a właściwie już profesor, przeżył z żoną wiele. Po Piotrusiu dochowali się jeszcze córki Agnieszki, która na szczęście nie wrodziła się w swoją matkę z charakterem. Ale, jak to mówią, człowiek jest spokojny, dopóki się nie zdenerwuje. A po tych 30 latach Wolańskiego w końcu szlag trafił i zobaczymy, co z tego wyniknie – mówi Zdzisław Wardejn.

– Wielokrotnie już mówiłam, że wolę kojarzyć się z seksem niż z geriatrią i moja bohaterka jest „jakby” tego samego zdania i „przyjęła to do aprobującej wiadomości” – mówi Ewa Kasprzyk, która ponownie wciela się w postać Barbary Wolańskiej. W „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” żona docenta została sekstrenerką i celebrytką. Aktorka miała niewątpliwie duży wpływ na to, kim w scenariuszu Ilony Łepkowskiej stanie się jej bohaterka.

Rodzina Wolańskich prawie w komplecie (fot. M. Gostkiewicz)

Anna Mucha jako kobieta wulkan

Na planie pojawia się również Anna Mucha, która wciela się w rolę urzędniczki. Zgodnie z temperamentem aktorki jej postać to kobieta wulkan: niebezpieczna i gorąca. Tajemnicza, seksowna brunetka, która w sekundę sprawi, że Marcinowi skoczy tętno. – Pamiętam ten film z czasów dzieciństwa i potem z okresu nastoletniego. Zawsze wzruszała mnie ta naiwność Kasi oraz sielski obraz polskiej wsi. Pamiętam też, jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie rola pani Ewy Kasprzyk i jej pani Wolańska. To była petarda! No i te kultowe cytaty, które na stałe wpisały się w naszą kulturę. Mój ulubiony, który zapamiętałam na całe życie, to: „Przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa, ale tylko erotyczna”. Do dziś się tego trzymam – podkreśla.

Oprócz już wspomnianych w filmie wystąpili również: Katarzyna Łaniewska, Jerzy Rogala, Wiktor Zborowski, Paweł Nowisz, oraz Aleksandra Hamkało, Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Rożniatowska, Joanna Jarmołowicz, Wojciech Solarz, Mayu Gralińska-Sakai, Mikołaj Roznerski, Michalina Sosna i Jakub Kucner. 

Goździkowie to najzabawniejsza para bohaterów filmu (fot. T. Paczkowski)

Dwie książki

W związku z filmem ukażą się również dwie niezwykłe publikacje: książka „Tu jest jakby luksusowo” Ilony Łepkowskiej oraz zbiór felietonów „Jak znalazłam swój punkt G” autorstwa filmowej bohaterki, Barbary Wolańskiej. – Książka składa się z dwóch części: w pierwszej znajdziecie mini-powieść, opowiadającą o tym, co wydarzyło się w życiu bohaterów „Kogla Mogla” i „Galimatiasu” przez ostatnie 30 lat. Pozwoli ona płynnie wejść w fabułę trzeciej części. Reszta książki to wywiady z twórcami filmu, aktorami oraz wiele fotosów. Mam nadzieję, że nasza książka to miły prezent dla wszystkich fanów Kasi, Piotrusia i państwa Wolańskich – mówi Ilona Łepkowska.

Z kolei „Jak znalazłam swój punkt G” ukaże się 23 stycznia to książka wyjątkowa, bo autorką jest filmowa Barbara Wolańska – postać,  w którą we wszystkich trzech częściach wciela się Ewa Kasprzyk. W zbiorze felietonów pełna temperamentu i apetytu na życie Wolańska chce pomóc kobietom odczuwać radość i satysfakcję z seksu. Nie zabraknie ilustracji, grafik i danych naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *