Widzowie czekali na ten film 30 lat! „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3” w kinach
25 stycznia, 2019
Zdrada, rebelia i spiski pod okiem dwóch władczyń. Film „Maria, królowa Szkotów”
25 stycznia, 2019

Radość życia nie da się ujarzmić. Głośny komediodramat „Złe wychowanie Cameron Post”

Nawet film o sprawach bolesnych i kontrowersyjnych może poprawić humor i dodać otuchy (fot. mat. pras.)

To adaptacja jednej z najciekawszych powieści młodzieżowych ostatnich lat, autorstwa Emily M. Danforth, której akcja toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki odkrywającej własny homoseksualizm. Reżyserka Desiree Akhavan, znana z popularnego serialu „Dziewczyny”, stara się pokazać, że nawet film o sprawach bolesnych i kontrowersyjnych może poprawić humor i dodać otuchy. Niepisanym mottem filmu jest hasło „Co, jeśli nie możesz stać się jeszcze lepszym?” Obraz został uhonorowany Nagrodą Główną Jury w Sundance. W rolach głównych występują dwie popularne amerykańskie aktorki młodego pokolenia, Chloë Grace Moretz oraz Sasha Lane.

Cameron Post jest nastolatką, która zakochuje się ze wzajemnością w swojej najlepszej przyjaciółce. Kiedy podczas balu zorganizowanego na zakończenie roku szkolnego, chłopak Cameron przyłapuje dziewczyny w niedwuznacznej sytuacji, wybucha skandal. Opiekunowie postanawiają umieścić Cameron w chrześcijańskim ośrodku „Boża Obietnica” specjalizującym się w „leczeniu” podopiecznych z homoseksualizmu tzw. terapią konwersyjną. Dzięki temu ich orientacja seksualna ma zostać naprostowana.

W ośrodku Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.

(fot. mat. pras.)

O reżyserce

Desiree Akhavan przyszła na świat w 1984 roku w Nowym Jorku, dokąd jej rodzice wyemigrowali po rewolucji irańskiej w 1979 roku. Jako dziecko mieszkała w New Jersey, a następnie jej rodzina przeprowadziła się do Rockland w stanie Nowy Jork. Ukończyła prywatną szkołę Horace Mann School w Bronksie, następnie studiowała film i teatr w Smith College w Northampton w stanie Massachusetts, a później reżyserię w nowojorskiej uczelni Tisch School of the Arts. Spędziła także rok na studiach zagranicznych na Uniwersytecie Londyńskim. Tam właśnie nakręciła swój pierwszy film krótkometrażowy „Two Drink Minimum”, choć jej oficjalnym krótkim debiutem pozostaje „Nose Job” z 2010 roku.

W tym samym czasie na małe ekrany wszedł serial o tematyce lesbijskiej „The Slope”, którego przez lata była pomysłodawczynią, scenarzystką, reżyserką, a także aktorką. Przed kamerą pojawiła się także w popularnym serialu „Dziewczyny”. Rola została jej zaoferowana po tym, jak Lena Dunham obejrzała jej film „Odpowiednie zachowanie”, inspirowany osobistymi doświadczeniami Akhavan i został nominowany do nagrody publiczności na MFF w Sundance. Z kolejnym filmem, „Złe wychowanie Cameron Post”, ta wszechstronna filmowczyni wyjechała z imprezy Roberta Redforda już z najważniejszą Nagrodą Jury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *