Stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął. „Czapkins”, czyli Tomek Mackiewicz
23 stycznia, 2019
Widzowie czekali na ten film 30 lat! „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3” w kinach
25 stycznia, 2019

Kilka kliknięć i ktoś wie o nas wszystko. Mocny thriller „Cokolwiek wybierzesz”

Mocny thriller Jakuba Szamałka udowadnia, że niewiele wystarczy, by ktoś obcy wiedział o nas niemal wszystko (fot. mat. pras.)

Wartka akcja, charyzmatyczna główna bohaterka, mocne osadzenie we współczesnej rzeczywistości oraz zaskakujące zakończenie. „To nie jest powieść science fiction” – głosi zdanie umieszczone na początku książki „Cokolwiek wybierzesz”. Jakub Szamałek rysuje w niej postaci uwikłane w medialną machinę, precyzyjnie opisując świat, w którym najważniejsza jest liczba kliknięć, sensacyjny news i którym rządzą nowe technologie. Żadne tradycyjne metody śledztwa nie mogą już pomóc.

Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do makabrycznego wypadku. Ginie Ryszard Buczek, gwiazda kultowego programu dla dzieci, który niegdyś oglądała cała Polska. Wszystko wskazuje na to, że niespodziewanie stracił kontrolę nad pojazdem. Sprawa nie dla wszystkich jest jednak oczywista.

Julita Wójcicka, młoda dziennikarka plotkarskiego portalu meganewsy.pl, uważa, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Dziewczyna zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko przekonuje się, że prawda o śmierci telewizyjnego gwiazdora jest bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. W walce o prawdę niedoświadczona dziennikarka będzie musiała poświęcić więcej, niż myślała. Wójcicka z przerażeniem stopniowo odkrywa to, co na co dzień wydaje się ukryte – że w świecie nowych technologii niewiele wystarczy, aby ktoś obcy wiedział o nas niemal wszystko, a przestępcy działają w nieznany wcześniej sposób. W dobie XXI wieku wszystkie chwyty są dozwolone, a każdy ruch poczyniony przez nas w sieci nie ginie.

(fot. mat. pras.)

Fragment książki i opinie

– W samym metrze jest ponad tysiąc kamer – powiedział Janek. Nie brzmiał, jakby żartował. – W całym mieście… Nie wiem dokładnie, coś koło kilkudziesięciu tysięcy? Może więcej.

– Czyli co, cały czas ktoś mnie podgląda?

– Nie. – Pokręcił głową. – Bo nikogo nie interesujesz. I módl się, żeby tak zostało.

„Ta książka to jeden z najgorętszych tytułów tej zimy. Mocny, wciągający thriller, po którym trudno się otrząsnąć. Zapamiętajcie to nazwisko! Jakub Szamałek jest jednym z najinteligentniejszych pisarzy młodego pokolenia. Wróżę mu wielki sukces” – uważa Vincent V. Severski. Z kolei aktor Marcin Dorociński dodaje: „rewelacyjny. Szamałek zaskakuje na każdej stronie, a finał po prostu zwala z nóg. We współczesnym świecie nic się nie ukryje. Strach pomyśleć, że każdy może stać się celem podejrzanej rozgrywki”.

Jakub Szamałek podpisuje swoją najnowszą książkę (fot. mat. pras.)

O autorze

Jakub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”), a także absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge oraz stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii: „Kiedy Atena odwraca wzrok” oraz „Czytanie z kości”, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników.

Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, jego najnowsza powieść, to pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *