Ładunek emocjonalny zdetonowany na ekranie. „Kafarnaum” nie pozostawi obojętnym
22 lutego, 2019
Targuje się o życie ukochanego, a ceną jest ona sama. „Tosca” w Operze Narodowej
23 lutego, 2019

Westernowa tułaczka w powojennej Polsce. „Ułaskawienie” J. J. Kolskiego w kinach

W „Ułaskawieniu” Jana Jakuba Kolskiego w głównych rolach występują: Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski (fot. mat. pras.)

To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski, jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów, sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. Para głównych bohaterów, granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską, odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. „Ułaskawienie” spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym za scenariusz oraz za główną rolę kobiecą.

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej.

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie i wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę, pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. Staje się też metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym bliscy sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

(fot. mat. pras.)

Najbardziej osobisty film reżysera

– „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków: Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości – mówi reżyser. Jak dodaje, przez lata uczył się historii o bohaterach, w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. – Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – podkreśla Jan Jakub Kolski.

Film, który zrealizowany został w koprodukcji polsko-czesko-słowackiej, był m.in. wyświetlany w ramach Konkursu Głównego 42. Montreal World Film Festival.

Grażyna Błęcka-Kolska za rolę w tym filmie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Gdyni (fot. mat. pras.)

Reżyser i odtwórcy głównych ról

Jan Jakub Kolski to reżyser, którego twórczość można określić mianem kina autorskiego. Wplatanie wątków autobiograficznych w swoje scenariusze to jego sposób na rozliczenie z przeszłością, a także jej uhonorowanie. To autor wielu uznanych filmów, m.in. nagrodzonej na festiwalu w Gdyni „Pornografii” oraz „Jasminum”. Filmy Kolskiego cechuje niepowtarzalny charakter i intrygująca tajemniczość świata przedstawionego.

Grażyna Błęcka-Kolska to aktorka filmowa i teatralna. Na początku kariery występowała w Teatrze im. Mickiewicza. W późniejszych latach należała do dwóch wrocławskich zespołów: „Drugiego Studia Wrocławskiego” oraz Teatru Współczesnego. Zagrała w przeszło 20 filmach i kilku spektaklach telewizyjnych, w wielu z nich kreując rozpoznawalne i wybitne postaci, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych. Współpracowała z takimi artystami jak: Janusz Gajos, Krzysztof Majchrzak czy Krzysztof Globisz.

Jan Jankowski to aktor filmowy i teatralny, lektor. Początki jego kariery sięgają pracy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wystąpił w ponad 30 filmach, przeszło 40 serialach oraz kilkunastu spektaklach telewizyjnych, w tym m. in. w „Dekalogu” czy „Obywatelu świata”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *