By być w zgodzie ze sobą. „Podróż intuicyjna” przez Amerykę Południową na Antarktydę
24 czerwca, 2020
Opowieść o miłości, stracie i próbie pojednania. Film „Żegnaj, mój synu” w kinach
26 czerwca, 2020

Trzymanie się zasad nie uratuje nas przed katastrofą. Powieść i serial „Małe ogniska”

W serialu na podstawie powieści występują: Kerry Washington i Reese Witherspoon (fot. Erin Simkin/Hulu)

To powieść, która zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz niemal zwierzęcą siłę matczynej miłości, jak również niebezpieczeństwa czyhające za przekonaniem, że trzymanie się zasad może nas obronić przed katastrofą. Właśnie ukazało się wznowienie międzynarodowego bestsellera, czyli „Małe ogniska” autorstwa Celeste Ng. Na podstawie książki powstał serial w gwiazdorskiej obsadzie, który można oglądać na platformie Prime Video. W rolach głównych występują Reese Witherspoon oraz Kerry Washington. – Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że kocham tę książkę. Daje nam ona głęboki psychologiczny wgląd w potęgę macierzyństwa, siłę nastoletniej miłości i pułapki czyhające na ludzi dążących do perfekcji. Poruszyła mnie do łez – mówi pierwsza z aktorek.

W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku na obrzeżach Cleveland, wszystko zostało zaplanowane. Począwszy od rozkładu krętych dróg, przez kolory domów, na pełnych sukcesów życiach jego mieszkańców kończąc. Nikt nie uosabia lepiej ducha tego miejsca niż Elena Richardson, która kieruje się zasadą, że najważniejsze jest trzymanie się zasad.

Mia Warren, enigmatyczna artystka i samotna matka, wchodzi w ten zamknięty, idylliczny świat wraz ze swoją nastoletnią córką Pearl i wynajmuje od Richardsonów dom. Ich życie, tak odmienne od życia Richardsonów, zaczyna się z nim zlewać i burzyć starannie zbudowane rusztowanie podtrzymujące ich światopogląd. Gdy przyjaciele Richardsonów chcą zaadoptować dziecko o chińskich korzeniach, wybucha wojna o prawa do opieki, która dzieli całe miasteczko i stawia Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady. Nieufna wobec Mii i jej motywów, Elena jest zdeterminowana, by odkryć sekrety z jej przeszłości, lecz za swoją obsesję przyjdzie jej zapłacić nieoczekiwaną i druzgocącą cenę.

O autorce

Celeste Ng dorastała w Pittsburghu w Pensylwanii i Shaker Heights w Ohio, w rodzinie naukowców. Studiowała na Uniwersytecie Harvarda. Pisze eseje i opowiadania, które ukazywały się na łamach „New York Timesa”, „One Story”, „The Guardian”, „TriQuarterly”. Obecnie mieszka w Cambridge, w stanie Massachusetts, z mężem i synem.

„Małe ogniska” to najlepsza książka roku według m.in. „People”, „The Washington Post”, „Bustle”, „Esquire”, „Southern Living”, „The Daily Beast”, „GQ”, „Entertainment Weekly”, „National Public Radio”, Amazon, „Barnes & Noble”, iBooks, Audible, Goodreads, Library Reads, Book of the Month, Paste, Kirkus Reviews i St. Louis Post-Dispatch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *