Historia przemian opowiedziana przez kobiety. „Przewodniczki” to więcej niż reportaż
15 lipca, 2022
Ich spotkanie zmieni wszystko, a miłość poruszy do łez. „Na chwilę, na zawsze” w kinach
15 lipca, 2022

Szczerość, dowcipne dialogi i humor. Film „Powodzenia, Leo Grande” już w kinach

W rolach głównych wystąpił nieprawdopodobnie urzekający duet aktorski (fot. mat. pras.)

To historia Nancy Stokes, emerytowanej nauczycielki, a przy tym wdowy, która po dwóch latach samotności, w nagłym przypływie fantazji, decyduje się wynająć chłopaka do towarzystwa. Gra go, znany m.in. z przebojowego serialu „Peaky Blinders”, Daryl McCormack. Laureatka dwóch Oscarów Emma Thompson, autorka scenariuszy i producentka, nie kryje, że ta opowieść zrobiła na niej wielkie wrażenie już na etapie lektury scenariusza. – To jest absolutnie fantastyczne! Nigdy nie widziałam takiej historii. Nigdy nie widziałam takiego związku. Nigdy nie widziałam takich ludzi. Nigdy nie słyszałam, by ktoś poruszał ten temat. Musieliśmy to zrobić – podkreśla aktorka. Australijska reżyserka Sophie Hyde potwierdza, że Thompson była najlepszym wyborem do tej roli: – Myślę, że Emma wiedziała, jak być Nancy od pierwszej chwili, gdy przeczytała scenariusz – dodaje. Film był prezentowany w ramach festiwalu Sundance i podczas Berlinale, których publiczność zachwyciła się zarówno samą opowieścią, jak i duetem: Thompson-McCormack.

Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack).

W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.

Zaklinanie wstydu

– Nancy buntuje się późno i kroki, które podejmuje, są niezwykle odważne. Jesteśmy tak nieszczerzy, jeśli chodzi o seks, ponieważ tak bardzo się wstydzimy. Więc musimy to przemyśleć i zapytać siebie, dlaczego tak bardzo się wstydzimy – podkreśla aktorka. Emma Thompson to gwiazda pierwszej wielkości, laureatka dwóch Oscarów („Rozważna i romantyczna”, „Powrót do Howards End”) i dziesiątek innych prestiżowych nagród, jak również autorka scenariuszy i producentka. Jej nazwisko stanowi gwarancję wysokiej klasy projektów, w których aktorka bierze udział.

Film wyszedł spod ręki australijskiej reżyserki Sophie Hyde („Zwierzęta”), która zrealizowała komediodramat jednocześnie lekki i ważny, pełen humoru i brawury obyczajowej. Ona sama na konferencji prasowej podczas MFF w Berlinie podkreślała, że satysfakcja seksualna kobiet „nigdy nie była na liście priorytetów świata”. – Jeśli gdzieś na wsi brytyjskiej, niemieckiej czy francuskiej spytalibyśmy starsze kobiety, ile miały orgazmów, byłyby ogromnie zaskoczone. Ale i niektóre młodsze kobiety, z którymi aktorka rozmawiała po projekcji filmu, przyznawały, że miewały problemy z rozmowami o intymności. Czym jest przyjemność, czym wstyd, dlaczego czujemy się zawstydzone mówiąc o przyjemnościach fizycznych – oto dyskusja, którą, mamy nadzieję, wzbudzi ten film – dodawała Thompson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *