„Każdy widz dostanie strzał w serce”. Krystyna Janda o spektaklu „Mój pierwszy raz”
17 września, 2018
1683 – rok wojny, śmierci i zniszczenia. Losy oblężonego Wiednia oczami Austriaka
18 września, 2018

Świat polskiego kina patrzy na Gdynię. 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

To już 43. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (fot. mat. pras.)

Ponad 130 filmów, w tym 50 w trzech konkursach: Głównym, Inne Spojrzenia oraz Filmów Krótkometrażowych. Tak wygląda zarys programu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote i Srebrne Lwy powalczą obrazy takich twórców, jak: Agnieszka Smoczyńska, Marek Koterski, Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski czy Kinga Dębska. Przegląd najważniejszych wydarzeń filmowych poprzedniego roku odbywa się w Teatrze Muzycznym w Gdyni i potrwa do 22 września.

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacji w Konkursie Głównym, gdzie znalazło się 16 bardzo różnorodnych tytułów, od filmów starszy mistrzów, takich jak Krzysztof Zanussi  czy Filip Bajon, aż po dzieła najmłodszych twórców. I tak są to: „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka czy „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko, debiutujących na Festiwalu, a także „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Autsajder” Adama Sikory, „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Kamerdyner” Filipa Bajona, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Krew Boga” Bartosza Konopki, „Pewnego razu w listopadzie…” Andrzeja Jakimowskie, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Zabawa zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej.

Najlepsze tytuły, w tym te, które zostaną docenione Złotymi i Srebrnymi Lwami, wybierze jury w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta i Joanna Szymańska.

Kadr z filmu „Kamerdyner”, który otwiera 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *