W styczniu 1683 roku Imperium Osmańskie rozpoczyna triumfalny pochód w głąb Europy. Wielki wezyr Kara Mustafa prowadzi do walki ze światem chrześcijańskim najpotężniejszą armię, jaką kiedykolwiek wystawiła Wielka Porta. Oczy wszystkich skierowane są na Wiedeń. To tu będą decydować się losy całego kontynentu. Zachodni sojusznicy są skłóceni, a chwila gdy nad jedną z europejskich stolic powiewać będzie sztandar proroka, wydaje się coraz bardziej realna.
Dla słabnącego Cesarstwa jedyną realną nadzieją staje się polska odsiecz. Po błyskawicznym marszu, 12 września, król Jan III prowadzący polskie wojska dociera pod miasto, gdzie rozpoczyna się bitwa, która przejdzie do historii.
(fot. mat. pras.)
O autorze
Johannes Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1982 roku uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o Mirko Jelusichu. W latach 1982-1985 był gościnnym wykładowcą języka niemieckiego i literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pracował w branży archiwalnej i wydawniczej. Od 1989 roku pracuje na Uniwersytecie Wiedeńskim.