Film ma za sobą niezwykle udany sezon festiwalowy. Jego światowa premiera miała miejsce podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Na najważniejszej z filmowych imprez świata obraz Smoczyńskiej znalazł się w prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców, których nagradza się za pierwszy lub drugi film w karierze. „Fuga” została nagrodzona gromkimi brawami, słychać też było wiele głosów zachwytu, zarówno wśród międzynarodowych widzów, jak i krytyków.
Obraz był pokazywany również na Koreańskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan czy 51. Katalońskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sitges. Tam „Fuga” dostała Nagrodę Silver Méliès dla najlepszego filmu pełnometrażowego, a z 7. Ateńskiego Festiwalu Avant-Garde, Gabriela Muskała wyjechała z nagrodą za główną rolę w filmie. Jego polska premiera odbyła się w ramach 18. edycji festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Następnie „Fuga” zawitała na święto polskiego kina, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie walczyła o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Została ostatecznie nagrodzona za zdjęcia, a Agnieszka Smoczyńska odebrała nagrodę za drugi film. Podczas 23. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi w gronie laureatów znalazła się Gabriela Muskała, która za role w filmach „7 uczuć” Marka Koterskiego i właśnie w „Fudze”, otrzymała nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki. Z kolei na 7. Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu, nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską przyznano Łukaszowi Simlatowi. Obraz spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem na całym świecie, a prawa do filmu sprzedano już do Danii, Czech, Niemiec, Szwecji, Kanady i Chin.
Co decyduje o naszej tożsamości?
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy, tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?
W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa? – Chciałam pokazać bohaterkę, która wraca po swoje – podkreśla Agnieszka Smoczyńska. Z kolei Łukasz Simlat zauważa, że „to rodzaj kina, w którym nie da się postawić tezy”.
O reżyserce
Agnieszka Smoczyńska jest jedną z najbardziej nagradzanych i rozpoznawalnych polskich reżyserek. Swoim debiutem „Córki Dancingu” zaistniała w świadomości kinomanów w kraju i na świecie. W Polsce Smoczyńską nagrodzono za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, została też okrzyknięta „Odkryciem roku” Polskich Nagród Filmowych. W Stanach Zjednoczonych film „Córki Dancingu”, dystrybuowany pod tytułem „The Lure”, trafił najpierw do kin, a potem został wydany przez Criterion Collection, w którego serii pojawiają się dokonania najważniejszych twórców światowego kina. Do szerokiej dystrybucji obraz trafił także w Japonii.
Łącznie film zdobył kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Sundance, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. W ubiegłym roku Smoczyńska na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion wzięła udział w programie „European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”. Premiery doczekał się także pierwszy polskojęzyczny serial Netfliksa „1983”, który Agnieszka Smoczyńska wyreżyserowała razem z Agnieszką Holland, Katarzyną Adamik i Olgą Chajdas.