Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 130 filmów, w tym aż 50 startujących w trzech konkursach: Głównym, Inne Spojrzenia oraz Filmów Krótkometrażowych. O najważniejsze laury, czyli Złote i Srebrne Lwy walczyły obrazy takich twórców, jak: Agnieszka Smoczyńska, Marek Koterski, Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski czy Kinga Dębska. Zwyciężyły „Zimna wojna” i „Kamerdyner”, ale jury w składzie Waldemar Krzystek (przewodniczący), Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta i Joanna Szymańska przyznało w aż 19 kategoriach.
Nagroda Specjalna 43. Festiwalu w Gdyni trafiła do dwóch reżyserów: Marka Koterskiego za film „7 Uczuć” i Wojciecha Smarzowskiego za obraz „Kler”. Z kolei nagrodę za reżyserię filmu „Wilkołak” otrzymał Adrian Panek. Najważniejsze nagrody dla aktorów, czyli za główną rolę kobiecą i męską przyznano Grażynie Błęckiej-Kolskiej za film „Ułaskawienie” oraz Adamowi Woronowiczowi za kreację w filmie „Kamerdyner”.
Pozostali laureaci nagród
Jan Jakub Kolski za scenariusz do filmu „Ułaskawienie”;
Jakub Kijowski za zdjęcia do filmu „Fuga” oraz Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Krew Boga”;
Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmu „Wilkołak” oraz „Kamerdyner”;
Olgierd Łukaszewicz za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak pies z kotem”;
Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak pies z kotem”;
Jarosław Kamiński za montaż filmu „Zimna wojna”;
Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za dźwięk w filmie „Zimna wojna”;
Jagna Janicka za scenografię do filmu „Kler”;
Monika Onoszko za kostiumy do filmu „Ułaskawienie”;
Mira Wojtczak i Ewa Drobiec za charakteryzację do filmu „Kamerdyner”;
Agnieszka Smoczyńska za debiut reżyserski lub drugi film za film „Fuga”;
Nagroda Publiczności dla film „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego;
Jerzy Skolimowski odebrał Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
Nagrody w Konkursie Inne Spojrzenia
Nagrodę Złoty Pazur przyznaną przez Jury Konkursu Inne Spojrzenie w składzie: Piotr Dumała (przewodniczący), Maria Zmarz-Koczanowicz, Łukasz Ronduda dla filmu „Nina” za osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację otrzymała reżyserka Olga Hajdas oraz producent Dariusz Pietrykowski.
Nagrodę Specjalną Jury Konkursu Inne Spojrzenie dla filmu „Monument” za nowatorską narrację filmową i konsekwentne podążanie własną drogą wręczono reżyserce Jagodzie Szelc.