To pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości przemocy seksualnej w okresie wojny. Dotychczas nie było na nią „odpowiedniego” momentu. Powojenne milczenie na temat tych kobiet było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane. – Chciałabym, żeby książka stała się głosem w dyskusji o tym, co dzisiaj nadal dzieje się w temacie przemocy seksualnej wobec kobiet. Dlatego zaczynam i kończę gwałtem, a pomiędzy nimi piszę o domach publicznych. To zabieg celowy – mówi Ostrowska.
Połączenie obsesji seksualnej z nowoczesną biurokracją
– Autorka, przełamując wielkie trudności pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu w środku wojny zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją – podkreśla prof. Marcin Kula.
O autorce
Joanna Ostrowska, to urodzona w 1983 roku doktor nauk humanistycznych. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.