„Zimna wojna” triumfuje w Gdyni! Film Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara
24 września, 2018
„Ta historia to ważna rzecz w moim życiu”. Wywiad z filmowym „Juliuszem”
26 września, 2018

„Przemilczane” ofiary przemocy seksualnej. Wymazane z pamięci wracają po latach

Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną zawsze niedokończone (fot. mat. pras.)

Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Podobnie jak samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane też jego ofiary, ale i okres powojenny, kiedy zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy. Mało która z nich pozostawiła świadectwo, a nikt nie zadbał o to, aby opowiedziały o swojej przeszłości. Książka Joanny Ostrowskiej „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” wypełnia tę lukę, choć mikrobiografie jej bohaterek na zawsze pozostaną niedokończone.

To pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości przemocy seksualnej w okresie wojny. Dotychczas nie było na nią „odpowiedniego” momentu. Powojenne milczenie na temat tych kobiet było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane. – Chciałabym, żeby książka stała się głosem w dyskusji o tym, co dzisiaj nadal dzieje się w temacie przemocy seksualnej wobec kobiet. Dlatego zaczynam i kończę gwałtem, a pomiędzy nimi piszę o domach publicznych. To zabieg celowy – mówi  Ostrowska.

Połączenie obsesji seksualnej z nowoczesną biurokracją

– Autorka, przełamując wielkie trudności pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu w środku wojny zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją – podkreśla prof. Marcin Kula.

O autorce

Joanna Ostrowska, to urodzona w 1983 roku doktor nauk humanistycznych. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *