Walka o sztukę, miłość i wolność. Musical „We Will Rock You” po polsku w TM Roma
15 kwietnia, 2023
Wspomnienia aktualne jak nigdy. „Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska” w Ateneum
23 kwietnia, 2023

Skejci, hip-hop i egzamin z dojrzałości. Intrygujące „Braty” już na ekranach kin

W trójkę głównych bohaterów filmu wcielają się aktorzy młodego pokolenia (fot. Marcin Filipowicz)

Deskorolki, palenie blantów, hip hop, kręcenie bączków autem, pierwsze zauroczenia i czas przeciekający przez palce jako antidotum na czającą się za progiem dorosłość. To realia „Bratów” Marcina Filipowicza. Produkcja Studia Munka SFP została opowiedziana artystycznymi czarno-białymi kadrami przez operatora Mateusza Skalskiego. W trójkę głównych bohaterów filmu wcielają się aktorzy młodego pokolenia: Hubert Miłkowski, Sebastian Dela i odkrycie ostatniego festiwalu w Gdyni – nagrodzona za debiut Marta Stalmierska. Premiera „Bratów” miała miejsce na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, gdzie zdobył on Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut. Obraz spotkał się również z dobrym przyjęciem publiczności ubiegłorocznych festiwali we Wrocławiu, Kazimierzu Dolnym i Gdańsku.

Filip (Hubert Miłkowski) ma siedemnaście lat. Nade wszystko kocha jeździć na desce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela). Chłopaki muszą poradzić sobie z niedawną stratą matki i z ojcem (Cezary Łukasiewicz), który pogrążony w żałobie i depresji izoluje się od świata, uciekając w narkotyki.

Przedwcześnie zmuszeni do odpowiedzialności za samych siebie, „braty” łapią ostatnie momenty beztroski. W towarzystwie dziewczyny Bartka – Klaudii (Marta Stalmierska), włóczą się po przedmieściach, jeżdżą na deskorolce, kręcą blanty i imprezują, uprawiając seks w pierwszych samochodach, paląc ich gumy. Nie zdają sobie sprawy, że niebawem czeka ich trudny egzamin z braterstwa.

(fot. Maciej Bernaś)

Muzyka w filmie

Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się numery Synów, Pezeta, Piernikowskiego, formacji Waglewski Fisz Emade czy Przemysława Jankowskiego – znanego w hiphopowym świecie pod pseudonimem 1988. Nad muzycznym kształtem całości czuwał inny wiodący polski producent hiphopowy – Noon.

„Braty” to już kolejny debiut zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt Minut Studia Munka. Za produkcję filmu odpowiadają: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski, a koproducentami są: CANAL+ Polska, Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *