Ponadczasowe dowcipy i ilustracje do książek dla dzieci. „Ha-Ga. Obrazki z życia”
15 kwietnia, 2023
Skejci, hip-hop i egzamin z dojrzałości. Intrygujące „Braty” już na ekranach kin
21 kwietnia, 2023

Walka o sztukę, miłość i wolność. Musical „We Will Rock You” po polsku w TM Roma

Musical „We Will Rock You” to wielkie wyzwanie dla wszystkich realizatorów i całej obsady (fot. mat. pras.)

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy Queen i librettem Bena Eltona. „We Will Rock You” po raz pierwszy zaprezentowano na londyńskim West Endzie w roku 2002 i grano go tam nieprzerwanie przez 12 lat. Trafił także do wielu krajów świata – pokazywany był m.in. w Australii, Austrii, Brazylii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Republice Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji, USA, na Węgrzech i we Włoszech. Znane wszystkim i ponadczasowe przeboje grupy Queen oraz dynamiczna i pełna humoru fabuła wywołują entuzjazm widzów. Często pod koniec przedstawienia wstają i zaczynają śpiewać razem z wykonawcami. Musical zamienia się wtedy w rockowy koncert, a jego patronem jest Freddie Mercury. Musical, który od 15 kwietnia można zobaczyć na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie to okazja, by usłyszeć piosenki legendarnej grupy w nieznanym kontekście, odkryć nowe znaczenia i brzmienia m.in. takich hitów jak: „I Want To Break Free”, „Radio Ga Ga”, „I Want It All”, „We Are The Champions”, „Bohemian Rhapsody” czy tytułowy numer „We Will Rock You”. Spektakl to autorska inscenizacja non-replica – reżyserowany przez Wojciecha Kępczyńskiego. Twórcą polskiego przekładu libretta i tekstów piosenek jest Michał Wojnarowski, a kierownictwo muzyczne spektaklu objął Jakub Lubowicz.

Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, którą dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna, potężna korporacja. Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem absolutnie niepożądanego indywidualizmu. Kilkoro buntowników, którzy w tajemnicy kultywują pamięć o przeszłości, nie chce pogodzić się z taką ponurą egzystencją i podejmuje walkę o wolność, miłość i rocka.

– We Will Rock You” to drugi – po „Mamma Mia!” – w naszym teatrze musical typu jukebox, czyli tak zwana „szafa grająca”. Tak przyjęło się określać musicale, które wykorzystują wcześniej już istniejące, znane i popularne przeboje. I podobnie jak w „Mamma Mia!” tak i tutaj te ponadczasowe piosenki śpiewamy po polsku. To pierwsze z wyzwań, z którymi mierzymy się jako realizatorzy przy tej inscenizacji. A przecież jest ich więcej: scenografia, kostiumy, choreografia, różnego rodzaju rozwiązania techniczne, które pokażemy widzom – mówi reżyser Wojciech Kępczyński. – Zależy mi, żeby to wszystko było spójne, żeby przy pomocy tych elementów przedstawić obraz przyszłego świata, jaki opisuje libretto. Bo ten świat, chociaż futurystyczny, jest bardzo bliski dzisiejszym czasom i dzisiejszym wyzwaniom. Walka o indywidualizm, o sztukę, o miłość i wreszcie o wolność – to coś, co zawsze jest i będzie aktualne. Osobiście bardzo chciałbym, żeby nie trzeba było o to walczyć, ale jakoś już tak jest, że to nigdy nie jest nam dane raz na zawsze. I o tym także jest ten musical – dodaje dyrektor Teatru Muzycznego Roma.

(fot. mat. pras.)

Realizatorzy

Za reżyserię odpowiada Wojciech Kępczyński, za przekład – Michał Wojnarowski, II reżyserem i reżyserem projekcji jest Sebastian Gonciarz, kierownictwo muzyczne i dyrygent to Jakub Lubowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *