2 miliony widzów „Kobiet mafii”! Patryk Vega z nowym rekordem
4 kwietnia, 2018
Fascynująca, wspaniała, mądra. To ją pokochał Marszałek
4 kwietnia, 2018

„Skazany na góry”. Poznajcie prawdziwe oblicze Denisa Urubki

(fot. wikipedia.org)

Bez wątpienia należy do pierwszej ligi współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził poczynania Denisa Urubki, najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, a potem gdy podjął decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Jakie jest prawdziwe oblicze człowieka, który balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a czarnym charakterem polskiego himalaizmu? Odpowiedź na to i inne pytania można znaleźć w książce „Skazany na góry”.

Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów, trzech ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu. W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał też udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.

„Skazany na góry” to zapis drogi Denisa Urubki na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. – Świadomy własnej wartości i skromny zarazem autor, ze specyficznym dystansem do świata, przybliża nam proces kształtowania się górskiego credo, zbudowanego na skrzyżowaniu twardej, sowieckiej szkoły alpinizmu zespołowego i indywidualistycznej teorii świata zachodu – mówi alpinista Kacper Tekieli.

Ciężko pracować i trzymać język za zębami

Życie jest szansą do tego by działać! mawia Denis Urubko. Jego największym lękiem jest strach przed brakiem czasu na realizację wszystkich marzeń. Dlatego trzyma się swojej filozofii: ciężko pracować i trzymać język za zębami. Choć może, nie zawsze mu się to udaje. Jestem wielkim fanem osiągnięć i odwagi Denisa Urubko. To jeden z najlepszych alpinistów świata. Imponuje mi, że jest autentycznie zakochany w tym, co robi i „nie szuka poklasku”. Swój autorytet buduje poprzez czyny – mówi Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista.  Mniej oczywista i odkryta jest wrażliwość i emocjonalność Denisa, które przemawiają, gdy chwyta gitarę, czy długopis… Wtedy Denis Urubko, alpinista, ujawnia się jako utalentowany i twórczy gawędziarz – ujawnia Bernadette McDonald, autorka książek o światowym i polskim himalaizmie

Książka „Skazany na góry” ukazała się już w 2011 roku w niewielkim nakładzie i szybko zniknęła z księgarń. Teraz przyszedł czas na wydanie drugie, poszerzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *