„Skazany na góry”. Poznajcie prawdziwe oblicze Denisa Urubki
4 kwietnia, 2018
„Kraj zmienia się poprzez kino”. Najlepsze filmy z ziemi włoskiej do Polski
5 kwietnia, 2018

Fascynująca, wspaniała, mądra. To ją pokochał Marszałek

(fot. Wikimedia Commons)

Jeśli jej nazwisko kojarzy się wyłącznie z drugą żoną Józefa Piłsudskiego, to czas najwyższy nanieść korektę na to przekonanie. Historia życia Aleksandry z domu Szczerbińskiej jest o wiele bogatsza, pełna niepopularnych decyzji, dwuznacznych faktów i łamania konwenansów. Jej postać przybliża nowa powieść – „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”.

Miała odwagę być kobietą niezależną. W czasach kiedy walka była sprawą mężczyzn, walczyła jak mężczyzna. Przemycała broń, szy­frowała wiadomości, brała udział w zamachach. Zapamiętano ją jednak przede wszystkim jako żonę marszałka Piłsudskiego, a od­zyskanie wolności kraju jako sukces mężczyzn. A przecież Ola Piłsudska odegrała też niebagatelną rolę w walce o niezależność kobiet. Dlatego nie jest przesadą, że jej historia określana jest słowami: fascynująca, wspaniała, mądra, inspirująca.

Ola miała lat dwadzieścia sześć, Ziuk czterdzieści jeden. On miał za sobą zsyłkę na Sybir, a w owym czasie cieszył się już znaczącą pozycją charyzmatycznego wodza polskiej konspira­cji. Ona miała młodzieńczy entuzjazm, doświadczenie w od­działach bojowych PPS i tworzeniu sieci składów broni, zdąży­ła też na krótko trafić do więzienia. W czasie akcji bezdańskiej łączyło ich już coś więcej niż wspólna walka w konspiracji; ko­ledzy mówili o niej „dziewczyna Ziuka”. Powściągliwi history­cy ujmą to w późniejszych opracowaniach zdaniem: „byli już zaprzyjaźnieni”. Z całą pewnością tak, przyjaźń była to gorą­ca, uczucie mocno scementowane wspólnym pragnieniem – wręcz obsesyjnym marzeniem o wolnej ojczyźnie.

Beletryzowana historia życia

Powieść autorstwa Katarzyny Drogi oparta została na losach Aleksandry ze Szczerbińskich Piłsudskiej. Ta książka jest beletryzowaną historią jednej z najbardziej intrygujących kobiet w Polskiej historii XX wieku, a także jedną z najpiękniejszych i najbardziej niejednoznacznych historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *