Wśród zaprezentowanych produkcji znalazły się m.in. „Made in Italy” w reżyserii Luciano Ligabue, z Kasią Smutniak („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”) oraz Stefano Accorsi („Italian race”) w rolach głównych oraz „Dziewczyna we mgle”, czyli ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora „Zaklinacza”. – Świetne scenariusze, warto zobaczyć, ponieważ we Włoszech doszło do zmiany, dzięki której pojawiły się odważne historie – zachęca polska aktorka i modelka na co dzień tam pracująca.
„Made in Italy”
To historia o miłości i nienawiści widziana oczami Riko, zwykłego faceta, który jest alter ego reżysera – Luciano Ligabue. On również fascynował się muzyką, ale zrezygnował z tej pasji na rzecz filmu. Riko pracuje w fabryce przetwarzającej mięso, podobnie jak jego ojciec. Częściej widzi zwierzęta niż ludzi, a życia nie ułatwia mu skomplikowana relacja z Sarą. Zresztą Riko i tak ma szczęście: większość jego kolegów straciła pracę po pięćdziesiątce i w ogóle nie ma źródła utrzymania. Czas wolny spędza głównie z przyjaciółmi, m.in. z Carnevale, ale nie pomaga mu to ukoić duszy skołatanej kryzysami egzystencjalnymi. Pewnego dnia grupa przyjaciół postanawia pojechać do Rzymu, gdzie bierze udział w protestach ulicznych. Riko zostaje ranny w głowę, co powoduje, że chce zmienić swoje życie: zaczyna rozmawiać z żoną, a w pracy dopominać się o swoje.
„Dziewczyna we mgle”
W małej, odizolowanej od świata, górskiej mieścinie młoda dziewczyna wychodzi z domu do kościoła, ale nigdy tam nie dociera. Na miejscu zaginięcia pojawia się charyzmatyczny detektyw Vogel (w tej roli – Toni Servillo), znany z przykuwania uwagi mediów. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury (Alesso Boni). Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót.
Film ten, to ekranizacja powieści „Zaklinacz” Donato Carrisi, włoskiego pisarza, scenarzysty i dramaturga, która przyniosła mu niesamowity sukces. Została przetłumaczona na 20 języków, sprzedała się w milionie egzemplarzy, a także zdobyła nagrodę Bancarella i nominację do prestiżowej francuskiej Prix des Lecteurs. Ekranizacji powieści podjął się sam autor, który zarówno napisał scenariusz do filmu, jak i go wyreżyserował. W filmie obok Servillo i Boniego występuje też m.in. Jean Reno.
Tegoroczna edycja Cinema Italia Oggi jest wyjątkowa, bo poza Warszawą (Kino Muranów) gości jeszcze w siedmiu miastach w Polsce: Krakowie (Kino Pod Baranami), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), Poznaniu (Kino Zamek), Szczecinie (Kino Pionier), Łodzi (Kino Charlie), Gdyńskim Centrum Filmowym oraz Katowicach (Kino Rialto).