Komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie. „Serce nie sługa” już w kinach
5 października, 2018
Tanecznie i aktorsko zakręcone widowisko. Musical „Twist and Shout” w Rampie
6 października, 2018

Silna, niezależna, zawsze z podniesioną głową. Biografia ikony w filmie „Młodość Astrid”

W rolę tytułową wcieliła się Alba August, duńska aktorka znana m.in. z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra” (fot. mat. pras.)

Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren, przedstawia młodość i początki kariery pisarki. Za kamerą filmu „Młodość Astrid” stanęła wybitna reżyserka Pernille Fischer Christensen, która ukazuje bohaterkę jako silną, niezależną kobietę, łamiącą normy społeczne, konwenanse oraz kroczącą przez życie z podniesioną głową. W rolę tytułową brawurowo wcieliła się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Film prezentowany był na Gali Specjalnej ostatniego Berlinale. Zdobył również główną nagrodę na tegorocznym Transatlantyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *