Komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie. „Serce nie sługa” już w kinach
5 października, 2018
Tanecznie i aktorsko zakręcone widowisko. Musical „Twist and Shout” w Rampie
6 października, 2018

Silna, niezależna, zawsze z podniesioną głową. Biografia ikony w filmie „Młodość Astrid”

W rolę tytułową wcieliła się Alba August, duńska aktorka znana m.in. z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra” (fot. mat. pras.)

Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren, przedstawia młodość i początki kariery pisarki. Za kamerą filmu „Młodość Astrid” stanęła wybitna reżyserka Pernille Fischer Christensen, która ukazuje bohaterkę jako silną, niezależną kobietę, łamiącą normy społeczne, konwenanse oraz kroczącą przez życie z podniesioną głową. W rolę tytułową brawurowo wcieliła się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Film prezentowany był na Gali Specjalnej ostatniego Berlinale. Zdobył również główną nagrodę na tegorocznym Transatlantyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *