Film specjalisty od relacji międzyludzkich. Komediodramat „Superbohaterowie” w kinach
22 lipca, 2022
„Pianistka”. Opowieść o miłości do muzyki i prawie do kształtowania swojej przyszłości
28 lipca, 2022

Seks, przemoc, groza, szok. „Zbrodnie przyszłości” Davida Cronenberga w kinach

W rolach głównych wystąpili: Lea Seydoux, Viggo Mortensen i Kristen Stewart (fot. mat. pras.)

To wstrząsająca wizja przyszłości, w której ludzie szukając coraz mocniejszych wrażeń modyfikują swoje ciała, a chirurgia – nie tylko plastyczna – jest substytutem seksu. Jeden z największych filmowych wizjonerów David Cronenberg, twórca takich obrazów jak „Mucha”, „Historia przemocy”, „Wschodnie obietnice”, „Nagi lunch”, stworzył przerażającą filmową mapę, która prowadzi wprost do jądra ciemności. To jego najmroczniejsza i najbardziej zmysłowa prowokacja od czasów „Crash”. W rolach głównych wystąpili: Viggo Mortensen, Kristen Stewart i Lea Seydoux, których bohaterowie stawiają pytanie: „Czy chirurgia to nowa forma seksu?” Ten szokujący obraz przyszłości może jednocześnie bawić, przerażać i zmuszać do myślenia. Film był prezentowany podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes, a magazyn „Variety” uznał „Zbrodnie przyszłości” najlepszym horrorem 2022 roku.

W niedalekiej przyszłości ludzie doświadczają syndromu przyspieszonej ewolucji. Aby odnaleźć się w nowej, zdominowanej przez technologię rzeczywistości, muszą przekształcać nie tylko swoje umysły, ale także ciała, by nadążały za wymogami czasów. Głodni nowych, silniejszych bodźców coraz śmielej eksperymentują z cielesnością, przesuwając biologiczne granice własnej wytrzymałości. Ogromną popularność zyskują szokujące praktyki chirurgiczne polegające na wszczepianiu sobie nowych organów.

Saul Tenser to sławny artysta performer, który postanawia z własnej przyspieszonej ewolucji uczynić multimedialne widowisko. Przy pomocy swojej partnerki Caprice, na oczach milionów dokonuje coraz śmielszego przeobrażenia swojego ciała, szukając nowych form rozkoszy. W pogoni za popularnością decyduje się na tak szokujący krok, że powrót do dawnego życia może okazać się już niemożliwy.

Scenariusz sprzed 23 lat

Film to nie lada gratka dla fanów talentu tego kontrowersyjnego reżysera. Po ośmiu przerwy zdecydował się on na realizację scenariusza, który napisał 23 lata temu. Jedyne co w nim zmienił to tytuł. Pierwotnie był to „Painkiller”. Ostatecznie Cronenberg zdecydował się na tytuł „Crimes of the future” – dokładnie taki sam miał jego film z 1970 roku. „Zbrodnie przyszłości” są konsekwencją dotychczasowej pracy reżysera. Fani znajdą tu nawiązania do scen i fragmentów z poprzednich filmów. Jak przyznaje sam twórca, „taka ciągłość obrazuje jego rozumienie połączeń technologii z człowiekiem”. – Technologia zawsze była przedłużeniem ludzkiego ciała, nawet wtedy, kiedy wydawała się mechaniczna i nieludzka. Pięść zastąpił kij lub kamień, który rzucasz – ale ostatecznie ten kij lub kamień to ulepszenie możliwości ludzkiego ciała – wyznał Cronenberg.

Przyznaje on też, że w pewnym momencie rozwoju człowieka padnie pytanie – czy ewolucja ludzkiego ciała zacznie rozwiązywać problemy, które sami stworzyliśmy? Czy ludzkie ciało będzie zdolne do trawienia plastiku i tworzyw sztucznych? Czy dojdzie w ten sposób do zażegnania kryzysu klimatycznego, a przy tym do wzrostu, przetrwania i rozkwitu ludzkości? Film nie jest próbą odpowiedzi na te pytania, tylko zastanowienia się nad tym czym obecnie jest dla nas ciało i to, co z nim robimy.

Opinie o filmie

„Variety” w opublikowanym rankingu najlepszych horrorów 2022 na pierwszym miejscu wskazało właśnie najnowszy film Davida Cronenberga „Zbrodnie przyszłości”. W uzasadnieniu redakcja napisała: „W swoim najnowszym dziele Cronenberg odbywa podróż w głąb ludzkiego ciała. Jednak jest to droga mniej obrzydliwa niż to zapowiadano, za to bardziej związana z ludzkimi dziwactwami niż można się było spodziewać. (…) Reżyser opowiada tę historię na zimno, wręcz klinicznie. Jego bohaterowie podkreślają to długimi dialogami, podkreślającymi połysk sztuczności, który w równym stopniu fascynuje, co alienuje. Ci, którzy zanurzą się w tej opowieści zostaną sowicie wynagrodzeni”.

– Świat w „Zbrodniach przyszłości” przypomina to, jak wyobrażasz sobie codzienne życie w niezbyt odległej przyszłości, zdefiniowane potrzebami, rozkładem, przemocą, ekstremalną rozrywką i katastrofami ekologicznymi. Cronenberg nie osądza go i nie grzmi, tylko z wizualną precyzją, czarnym humorem, powściągliwą melancholią przedstawia szaloną wizję jutra zawstydzając większość filmowych wizjonerów – uważa Manohla Dargis, „The New York Times”. – David Cronenberg i jego gwiazdorska obsada: Viggo Mortensen, Léa Seydoux i Kristen Stewart stawiają pytanie, czy chirurgia to nowa forma seksu? Ten szokujący obraz przyszłości jednocześnie was rozbawi, przerazi i zmusi do myślenia – dodaje David Fear, The Rolling Stone. – To film, który trzeba zobaczyć, a nie obejrzeć – podkreśla Richard Brody, The New Yorker.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *