Saga o lekarzach i historii medycyny. Nowa powieść od Ałbeny Grabowskiej
24 sierpnia, 2020
Zachowania i sposób myślenia są dziedziczne. „Trzy dni deszczu” w Teatrze WARSawy
27 sierpnia, 2020

Polski więzień polityczny i żydowska dziewczyna. Prawdziwa „Miłość w Auschwitz”

Szaleńcza miłość i... KL Auschwitz w 1944 roku w książce Francesci Paci (fot. wikipedia.org)

To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych opowieści o miłości. Polak, więzień polityczny Edward Galiński i Mala Zimetbaum, wykształcona, błyskotliwa młoda kobieta, pełniąca w obozie rolę tłumaczki, zakochali się w sobie i dokonali niemożliwego. Uciekli z Auschwitz, by chociaż przez chwilę cieszyć się swoją miłością na wolności. Dlaczego jest to dziś historia prawie zapomniana? Czy dlatego, że nie znalazła szczęśliwego zakończenia? Włoska dziennikarka Francesca Paci przywraca w swojej książce „Miłość w Auschwitz” pamięć o dwojgu niezwykłych ludziach i ich heroicznej miłości, która okazała się warta śmierci.

Ta historia jest prawdziwa. Gdyby wyszła spod pióra pisarza, z pewnością krytykowano by go za zbyt wybujałą wyobraźnię. Opowiada ona historię niezwykłej i dramatycznie zakończonej miłości polskiego więźnia politycznego – Edwarda Galińskiego i żydówki Mali Zimetbaum. Dziennikarka La Stampy Francesca Paci przywraca pamięć tych dwojga, przywołując wypowiedzi świadków.

Przedstawia wspomnienia współwięźniów Mali i Edka, m.in. Haliny Birenbaum i Wiesława Kielara. Sięgając do dokumentów, interpretuje zjawisko przedwojennego antysemityzmu, poruszając jego socjologiczne korzenie. „Miłość w Auschwitz”, to nie jest ckliwa, zmyślona opowieść. To swoiste, dziennikarskie śledztwo, zawierające zbiór informacji, dzięki którym otrzymujemy pełny obraz tamtych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *