Koncerty, spektakle, spotkania w realu i on-line. 17. Festiwal Warszawa Singera
22 sierpnia, 2020
Polski więzień polityczny i żydowska dziewczyna. Prawdziwa „Miłość w Auschwitz”
26 sierpnia, 2020

Saga o lekarzach i historii medycyny. Nowa powieść od Ałbeny Grabowskiej

Ałbena Grabowska to autorka „Stulecia Winnych” oraz „Matek i córek” (fot. mat. pras.)

Prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się tu z historią rodzinną bohaterów i trudnościami, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku. Autorka „Stulecia Winnych” oraz „Matek i córek”, Ałbena Grabowska powraca z nową sagą o lekarzach i historii medycyny. W powieści „Uczniowie Hippokratesa. Tom 1: Doktor Bogumił” szpitale spływają ropą i krwią, a zasady aseptyki były pieśnią przyszłości. Do tego amputacje przeprowadzane na czas i porody, o których rodzące wolały szybko zapomnieć. – Miałam wrażenie, że trzymam kolejną pozycję Jürgena Thorwalda. Wyraźnie się czuje, że autorka zna się na rzeczy. Swobodnie posługuje się terminologią, nieobca jest jej historia postępów w dziedzinie anestezjologii, położnictwa czy epidemiologii – mówi dr hab. Anna Marek, historyczka medycyny.

Jest rok 1850. Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego, rozpoczyna pracę na oddziale chorób wewnętrznych w Warszawie. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego eter, doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Dwa lata wcześniej pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta.  

Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom, takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia. W korespondencji z wielkimi świata medycznego i w codziennej praktyce towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa…

O autorce

Ałbena Grabowska to Polka o bułgarskich korzeniach, specjalista neurolog z doktoratem z epileptologii. Do niedawna oddana wyłącznie pacjentom, ale od 2011 roku autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie.

Jest autorką sagi „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał popularny serial telewizyjny, książki non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, kryminału „Ostatnia chowa klucz”, książek przygodowych dla dzieci (cykl „Julek i Maja”), powieści psychologicznych: „Coraz mniej olśnień”, „Lady M.”, „Lot nisko nad ziemią”, cyklu powieściowego „Alicja w krainie czasów”, dystopii dla młodzieży „Nowy świat” oraz powieści sensacyjnej „Kości proroka” i obyczajowej „Matki i córki”. Mieszka z trójką dzieci oraz trzema kotami w Brwinowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *