Najnowszy obraz Nanniego Morettiego z Jerzy Stuhrem. „Lepsze jutro” już w kinach
8 marca, 2024
Najważniejszy film stulecia? „Strefa interesów” z dwoma Oscarami na ekranach kin
8 marca, 2024

Połączeni namiętnością, ale podzieleni zdradą. Film „Biała odwaga” na ekranach kin

Akcja „Białej Odwagi" dzieje się pod koniec lat 30. na Podhalu (fot. Adam Golec)

To niezwykle poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i posłuszeństwie wobec rodziny, która doprowadziła do braterskiego sporu – osadzona w czasach II wojny światowej. Film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki porusza temat Goralenvolk, czyli kolaboracji części Górali z nazistowskimi Niemcami. Wątek historyczny przeplata się tu jednak z melodramatycznym. Ukazane zostało, jak życiowe decyzje wpływają na bieg historii. Jędrek Zawrat (Filip Pławiak) kocha Bronkę (Sandra Drzymalska), jednak rodzina decyduje, że ma ona wyjść za Macieja (Julian Świeżewski), starszego z braci. Jak te wydarzenia zdeterminują los góralskich rodów? Czy więzy krwi okażą się silniejsze niż miłość? Czy polityka, wojna i burzliwe uczucia na zawsze poróżnią braci? Czy decyzje podjęte pod wpływem emocji usprawiedliwiają zdradę? Film Marcina Koszałki zadaje te i wiele innych pytań… W obsadzie znaleźli się również Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka, Wiktoria Gorodecka i Adam Woronowicz.

Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów.

Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Bracia uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

(fot. Adam Golec)

One Górali się nie boją

Bronka i Helena to piękne, wyraziste i niepokorne bohaterki filmu „Biała odwaga”. Grające je Sandra Drzymalska i Wiktoria Gorodecka przyznają, że wykreowanie takich postaci było wyzwaniem aktorskim. – Piękno Bronki wypływa z poszukiwania bliskości, czułości, ale ona sama też potrafi się zatroszczyć o innych. Ona nie jest bierną postacią. Bronka to osoba delikatna, wrażliwa, czuła ale również waleczna i odważna. Każda decyzja podjęta przez z nią samą jest dla niej najlepszą z możliwych. Bronka ma w sobie wiele strachu lecz swoją szczerością stara się go przezwyciężyć nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Jej siła wynika z pragnienia pozostania człowiekiem do końca, niezależnie od tego w jak trudnej sytuacji się znajduje – zauważa Sandra Drzymalska. 

– Helena emanuje siłą, odwagą i niezależnością, a jednocześnie skrywa w sobie delikatność i głębokie uczucia. Jest to żydowska artystka, która odważyła się być autentyczna, nie zważając na konwenanse społeczne. Po wybuchu wojny, Helena z miłości do Andrzeja podjęła wyjątkową decyzję. Zamiast uciekać z kraju, postanowiła się ukryć. To był czas samotności, czas pełen niepewności i tęsknoty. Przez pięć lat obserwowała zmieniający się świat z ukrycia, a jej serce stawało się coraz bardziej osamotnione – podkreśla Wiktoria Gorodecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *