Fiatem 125p po nową tożsamość. Reportaż „My, superimigranci”
3 stycznia, 2019
Rodzina w starciu z uzależnieniem dorastającego chłopaka. „Mój piękny syn” w kinach
4 stycznia, 2019

Piękne, bogate i na zakręcie. Kulesza, Kolak i Dębska w filmie „Zabawa, zabawa”

Jedną z głównych ról w najnowszych filmie Kingi Dębskiej gra Dorota Kolak (fot. Robert Jaworski)

Piękne, bogate, z wysoką pozycją i sukcesami. Młodziutka studentka, utytułowana lekarka czy słynna prokurator, która na każdym kroku zasłania się immunitetem. Wszystkie kobiety mogą znaleźć się na zakręcie – uważa reżyserka Kinga Dębska, która postanowiła zmierzyć się z problemem alkoholizmu w najnowszym filmie „Zabawa zabawa”. W rolach głównych wystąpiły: Agata Kulesza, Dorota Kolak oraz Maria Dębska.

Na ekranie towarzyszą im m.in.: Marcin Dorociński, Barbara Kurzaj, Mirosław Baka, Przemysław Bluszcz, Jowita Budnik, Marian Dziędziel oraz Tomasz Sapryk. Scenariusz filmu reżyserka napisała wspólnie z Miką Dunin, najsłynniejszą polską blogerką piszącą o kobiecym piciu. Został on udokumentowany i uwiarygodniony rozmowami z wieloma kobietami, zmagającymi się z nałogiem.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Warszawie i Płocku. Operatorem jest Andrzej Wojciechowski, który współpracował z Kingą Dębską przy jej poprzednich filmach: „Moje córki krowy” i „Plan B”. Za scenografię odpowiada Monika Sudół, za kostiumy wielokrotnie nagradzana w Gdyni – Dorota Roqueplo, a za charakteryzację Ewa Kowalewska.

(fot. Robert Jaworski)

Trzy historie o alkoholizmie

„Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia. 40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem.

Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać? – Wykształcone, dobrze zarabiające, atrakcyjne. To nie są panie spod budki z piwem. Chciałyśmy w tym filmie pokazać dobrze funkcjonujące alkoholiczki, które po alkoholowym ciągu podpinają sobie rano kroplówkę z elektrolitami, nakładają makijaż i w nienagannym stroju biegną do pracy w szklanych biurowcach – mówi Kinga Dębska.

Maria Dębska w jednej z trzech głównych ról w filmie (fot. Robert Jaworski)

Muzyczny akcent

W filmie historie głównych bohaterek zostały opowiedziane w charakterystycznym stylu Dębskiej, która potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyzujące”: pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów. Poruszające i zabawne zarazem. – Jako twórca wciąż szukam swojego języka. Mam słabość do tragikomedii, lubię przełamywać dramat i patos żartem. A w kinie taka zmiana tonacji sprawia, że opowieść staje się bardziej wartka, płynna – mówi reżyserka.

Dębska do współpracy przy najnowszym filmie zaprosiła jeden z najlepszych duetów w historii polskiej muzyki. W tych zupełnie nowych okolicznościach Kayah i Krzysztof Kiljański gościnnie wykonali wspólny przebój „Prócz ciebie, nic”. Romantyczna piosenka i doskonała aranżacja uświetnia filmową galę medyczną Fundacji Lekarze Ludzkich Serc, podczas której profesor Teresa Malicka, grana przez Dorotę Kolak, odbiera nagrodę w plebiscycie na najlepszego lekarza, by później rzucić się w wir zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *