Tworzył najważniejsze państwowe budynki. „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski”
26 sierpnia, 2021
Wszystkie smaki dzieciństwa w PRL-u. Film „Zupa nic” Kingi Dębskiej już w kinach
27 sierpnia, 2021

Historia legendarnego pięściarza z Auschwitz. „Mistrz” z Piotrem Głowackim w kinach

W tytułową rolę wcielił się Piotr Głowacki (fot. Robert Pałka)

14 miesięcy intensywnego treningu i diety, nauka boksu, zrzucenie 16 kg wagi – tak wyglądały przygotowania Piotra Głowackiego do wymagającej roli pięściarza z obozu koncentracyjnego Auschwitz w filmie „Mistrz”. To produkcja inspirowana historią Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który podczas wojny walczył o życie na obozowych ringach. Reżyserem tego jednego z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku jest Maciej Barczewski. Głowackiemu na ekranie partnerują: Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze   koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

– Jest to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swojej pasji i umiejętnościom pokazał, że nawet w tak nieludzkich warunkach można pokonać zło i zachować godność. Tworząc scenariusz, podjąłem się tematu, który jest mi szczególnie bliski poprzez osobę dziadka, ocalałego z zagłady więźnia Auschwitz – podkreśla reżyser Maciej Barczewski. – Tytuł „Mistrz” traktuję jako słowo, który ma wiele różnych definicji i interpretacji. Cały film jest próbą odpowiedzi na pytanie: Co to znaczy być mistrzem? – dodaje odtwórca głównej roli Piotr Głowacki.

(fot. Robert Pałka)

Metamorfoza do roli

Aktor nie tylko potrzebował zredukować do roli więźnia z KL Auschwitz masę całkowitą, ale musiał jednocześnie zbudować mięśnie, aby wiarygodnie zaprezentować się w roli pięściarza wagi koguciej. – Musiałem skupić się na ciele, które będzie eksponowane w większości scen. Film jest obrazem i widza nie oszukasz. Zarówno sylwetka, jak i walki musiały być przekonujące – mówi Piotr Głowacki.

W ramach przygotowań aktor  stanął wobec wyzwania całkowitej metamorfozy swojej sylwetki, czego efektem była redukcja wagi o 16 kg. W trakcie przygotowań wykonywał sześć jednostek treningowych w tygodniu. Duża intensywność i trening funkcjonalny miały imitować prawdziwy trening bokserski. – Przez 14 miesięcy byłem na diecie pudełkowej. Jadłem 5 posiłków, 1500 kcal dziennie. Pod względem kondycyjnym musiałem przygotować się tak, by podołać trudom realizacji scen walk – 5 dni zdjęciowych po 12 godzin w ringu. Do tego dochodził trening pięściarski z Konradem Ostrowskim – podkreśla aktor.

(fot. Robert Pałka)

Twórcy i obsada filmu

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego („My Pretty Pony”), zarazem autora scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik. Scenografię Ewa Skoczkowska. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. W rolach głównych, oprócz Piotra Głowackiego, wystąpili: Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

W grudniu 2020 roku film wziął udział w konkursie głównym 45. FPFF w Gdyni. „Mistrz” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są współtwórcy sukcesu filmu „Najlepszy” – Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films). Koproducenci: Telewizja Polska, Cavatina GW, Hardkop, Moovi.

Równolegle z premierą filmu ukaże się muzyka z filmu skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego. 1 września do sprzedaży trafi także książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski” przygotowana przez córkę pięściarza Eleonorę Szafran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *