Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Czas na 2. edycję
5 października, 2023
„Dani Karavan: Artysta/Obywatel”. Prezentacja rzeźbiarza o międzynarodowej sławie
8 października, 2023

Lekko magiczny, pełny humoru i wzruszeń. Film „Święta ognia” Kingi Dębskiej w kinach

W jednej z głównych ról występuje Karolina Gruszka (fot. mat. pras.)

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko znalazło się w najnowszym filmie Kingi Dębskiej „Święto ognia”, nagrodzonym na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dwiema statuetkami – za profesjonalny debiut aktorski dla Pauliny Pytlak oraz za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kingi Preis. Jak mówi sama reżyserka to jej najbardziej czuły i delikatny film. – „Święto ognia” przyniesie widzom wiele wzruszeń i oczyszczającego śmiechu, ale też zderzy ich z trudnymi pytaniami. To będzie zupełnie inny film niż wszystkie moje poprzednie (…) Dużo wzruszeń i emocji towarzyszyło okresowi zdjęciowemu, wszyscy mieliśmy poczucie, że obcujemy z czymś ważnym i niemal mistycznym – mówi reżyserka i autorka scenariusza Kinga Dębska. Obraz powstał w oparciu o uhonorowaną Nagrodą Literacką im. Norwida powieść autorstwa Jakuba Małeckiego. W rolach głównych występują: debiutantka Paulina Pytlak i tancerka Baletu Narodowego Joanna Drabik, którym towarzyszą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk).

Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

Twórcy i autor książki o filmie

– Na widzów czeka prawdziwe święto kina! Piękna historia, dużo emocji, świetna obsada i reżyseria Kingi Dębskiej są, moim zdaniem, przepisem na sukces – zapewnia producent filmu Piotr Dzięcioł. – Nigdy nie wyobrażałem sobie, że któraś z moich książek mogłaby zostać zekranizowana (…) W trakcie zdjęć każdego wieczora otrzymywałem plan pracy na kolejny dzień i mój ulubiony rytuał polegał na wyobrażaniu sobie, co w danej chwili robią członkowie ekipy i aktorzy. Kilka razy byłem na planie, gdzie patrzyłem z jakiegoś kącika na to, co się dzieje i płakałem, starając się to ukrywać. Możliwość przyglądania się z bliska skomplikowanej pracy wszystkich tych ludzi, ze wspaniałą Kingą Dębską na czele, było dla mnie przeżyciem, którego nie zapomnę – przyznaje autor książki Jakub Małecki.

Od samego początku wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z niezwykłym, delikatnym tematem, poruszającym najczulsze struny ludzkiej wrażliwości. Największym wyzwaniem w komponowaniu muzyki do tego filmu było tytułowe „Święto ognia”. Zdecydowaliśmy, że będzie to specjalnie napisany utwór baletowy. Najpierw myśleliśmy o bardziej kameralnej i minimalistycznej stylistyce, ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że będzie to duża muzyka symfoniczna. Mam nadzieję, że widzowie to docenią – mówi kompozytor Bartosz Chajdecki. – Ten film wyróżnia wielka wrażliwość na człowieka, temat i sposób prowadzenia narracji. Widzowie powinni oczekiwać pięknej historii. Pełnej miłości, ciepła, humoru i wzruszeń. Takiej emocjonalnej huśtawki. Jego największą siłą jest miłość – podkreśla aktor Tomasz Sapryk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *