Historia legendarnego pięściarza z Auschwitz. „Mistrz” z Piotrem Głowackim w kinach
27 sierpnia, 2021
„Amerykańskie milionerki”. Barwna kronika elity i arystokracji po obu stronach oceanu
30 sierpnia, 2021

Wszystkie smaki dzieciństwa w PRL-u. Film „Zupa nic” Kingi Dębskiej już w kinach

„Zupa nic” wycieczka do krainy dzieciństwa, w dodatku w doborowej obsadzie (fot. mat. pras.)

W tej historii nie zabraknie przygód z wiecznie psującym się Fiatem 126p, imienin ze śledzikiem i paluszkami, stania w kolejkach, wyjazdów na handel i innych słodko-gorzkich momentów. Najnowsze dzieło Kingi Dębskiej „Zupa nic” – prequel komedii „Moje córki krowy”, to zabawna i ciepła opowieść o dwóch siostrach: Marty i Kasi, których okres dojrzewania przypadł na okres PRL, a także o potrzebie wolności. To wtedy chodziły do szkoły, kłóciły się o głupoty i zakochiwały po raz pierwszy. W tym zaskakująco prawdziwym i klimatycznym filmie występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, a także Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz debiutantki – Barbara Papis i Alicja Warchocka. Piosenkę promującą film nagrali wspólnie Artur Andrus oraz charyzmatyczna wokalistka jazzowa Monika Borzym.

Zanim staliśmy się dorośli, wszyscy byliśmy dziećmi. Niektóre rzeczy odbieraliśmy i rozumieliśmy inaczej, nasz obraz świata był pełen cudownych złudzeń. Zwłaszcza jeśli dorastaliśmy w czasie PRLu, wtedy nawet najprostsze rzeczy cieszyły dwa razy mocniej. Jak było, zanim zaczęliśmy płacić podatki? Z czego wszyscy wyrośliśmy?

W filmie „Zupa nic”, którego fabułę zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, rodzinne relacje nakreślone zostały z wielką czułością i empatią, nie brakuje dozy przekory, porcji terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmującej „melancholii meblościanek”. – Tym filmem chciałabym przypomnieć sobie i widzom, co cieszyło nas, gdy byliśmy dziećmi. Pozwolić sobie na rozrzewnienie nad czasem, gdy całe popołudnie można było przesiedzieć z rówieśnikami na drzewie i trzepaku, a żółta syrenka rodziców ekscytowała bardziej niż dziś najnowszy model Audi. Mieliśmy bardzo szczególne dzieciństwo, które uformowało nas tak a nie inaczej. Przyjrzyjmy się życiu naszych rodziców i zauważmy, jak wiele z nich jest w nas. Ten film będzie taką właśnie intymną podróżą w świat dzieciństwa – wzruszającą, bardzo zabawną i pełną emocji – Kinga Dębska, reżyserka.

Fabuła filmu

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski.

Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *