Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach. Biografia „Niemoralna. Kalina”
20 maja, 2021
Pierwszy anglojęzyczny film Pedro Almodóvara z Tildą Swinton. „Ludzki głos” w kinach
21 maja, 2021

Nowa adaptacja głośnej powieści Jacka Londona. Film „Martin Eden” już w kinach

Film „Martin Eden” to jedna z pierwszych premier po ponownym otwarciu kin (fot. mat. pras.)

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotyka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Postanawia dorównać jej i zdobyć wykształcenie. Akcja filmu została przeniesiona do Neapolu drugiej połowy XX wieku. Włoski reżyser Pietro Marcello chciał tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce Jacka Londona. Film można już oglądać na ekranach polskich kin.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera. 

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora (Luca Marinelli) i Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, nagrodę Platform na MFF w Toronto, nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany na Faro Island Film Festival, nagrodę za najlepszy film na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli oraz Nagrodę Specjalną Jury dla najlepszego reżysera podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Gandawie. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz. 

Pod koniec 2020 roku w księgarniach internetowych oraz stacjonarnych pojawiało się wznowienie powieści Jacka Londona z filmową okładką. Oprócz papierowej wersji dostępny jest również ebook. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *