Pokonała wiele granic w realizacji swojej sztuki. Biografia artystki Sary Lipskiej
14 lutego, 2024
Jak i kiedy zrodził się konflikt Kargula i Pawlaka? „Sami swoi. Początek” w kinach
16 lutego, 2024

Najpierw zmienił muzykę, a później świat. Film „Bob Marley: One Love” w kinach

To historia niezwykłego życia i rewolucji, której Marley dokonał w muzyce (fot. mat. pras.)

Film ten celebruje życie i muzykę ikony, która zainspirowała pokolenia swoim przesłaniem miłości i jedności. To opowieść Boba o pokonywaniu przeciwności losu i historii stojącej za jego rewolucyjną muzyką. Film „Bob Marley: One Love” został wyprodukowany we współpracy z rodziną Marleyów. Reżyserem biografii muzyka jest nagrodzony Oscarem Marcus Green, mający na koncie obraz „King Richard: Zwycięska Rodzina”. W roli ikony muzyki reggae wystąpił Kingsley Ben-Adir, aktor znany z serialu „Peaky Blinders”, któremu na ekranie partnerują: Lashana Lynch, James Norton, Tosin Cole, Anthony Welsh, Michael Gandolfini, Umi Myers i Nadine Marshall. 

Bob Marley, przyszedł na świat 6 lutego 1945 roku w małej wiosce Nine Mile na Jamajce. Jego prawdziwe imię to Robert Nesta Marley. Wychowany został przez matkę, Cedellę Marley, byłego żołnierza kaprala Norvala Marleya oraz lokalną pielęgniarkę. Marley dorastał w ubogim środowisku, a muzyką zainteresował się jako nastolatek. W wieku 16 lat – razem z przyjaciółmi: Peterem Toshe i Bunny’m Wailerem – założył zespół „The Wailers”. Szybko zaczęli być popularni na Jamajce, łącząc wpływy ska, rocksteady (styl muzyczny specyficzny dla Jamajki) i reggae.

Początek jego międzynarodowej sławy to lata 70. XX wieku. Albumy takie jak „Catch a Fire”, „Burnin” i „Natty Dread” zdobyły uznanie na całym świecie. Największym sukcesem okazał się krążek „Exodus” z 1977 roku. Do tej pory uznawany jest za jedno z największych dzieł reggae. Przyniósł Marleyowi stałe miejsce w historii muzyki popularnej.

Propagator kultury Rastafari

Artysta stał się wówczas nie tylko ważną postacią światowej sceny, ale również najbardziej znanym propagatorem kultury Rastafari, przyjmując jej filozofię i styl życia. Miało ono ogromny wpływ na jego teksty, które często poruszały tematy społeczne, równościowe i duchowe. „Król Reggae” pozostawił niezapomniany ślad w historii nie tylko muzyki, ale i kultury popularnej. Był jedną z najważniejszych postaci XX wiecznej muzyki. Niestety w roku 1981 odszedł w wyniku choroby nowotworowej, której nie chciał leczyć z uwagi na przekonania religijne.

Producentami wykonawczymi „Bob Marley: One Love” są: Richard Hewitt, Orly Marley i Matt Solodky. Za produkcję filmu odpowiadają: Robert Teitel, Brad Pitt, Jeremy Kleiner, Dede Gardner, Ziggy Marley, Rita Marley i Cedella Marley. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *