Najpierw zmienił muzykę, a później świat. Film „Bob Marley: One Love” w kinach
16 lutego, 2024
Kulisy Konkursu Chopinowskiego oczami jego uczestników. „Pianoforte” już w kinach
16 lutego, 2024

Jak i kiedy zrodził się konflikt Kargula i Pawlaka? „Sami swoi. Początek” w kinach

Czy nowemu Pawlakowi i Kargulowi udało się oddać ducha najsłynniejszego sporu sąsiedzkiego w historii polskiej kinematografii? (fot. Jarosław Sosiński)

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… Nowy film „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabierają widzów w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż. Obraz powstał w reżyserii Artura Żmijewskiego, a w głównych bohaterów wcielili się Adam Bobik i Karol Dziuba. Autorem scenariusza – podobnie jak wcześniejszych części – jest Andrzej Mularczyk. – Zrobiliśmy co w naszej mocy, żeby to był po prostu wzruszający, momentami śmieszny, momentami straszny film, można się i pośmiać i może wzruszyć, popłakać –  mówi Adam Bobik, który wcielił się w postać Kazimierza Pawlaka.

– Cofamy się o całe pokolenia – tłumaczy Anna Dymna – Pawlak i Kargul są dziećmi, wyrostkami… Zbyszek Zamachowski gra ojca Kazimierza Pawlaka, czyli dziadka Ani. Tenże pradziadek Ani ma brata, którego gra Adaś Ferency, a ja gram jego żonę, czyli wujnę Pecynichę, czyli prawujnę Ani Pawlaczki. Na planie przewijały się dzieci w różnym wieku. Pytam małego chłopczyka, blondaska, który w pięknym ubranku gonił się na planie z dziewczynką wokół wozu z sianem: „A ty kim jesteś?”. Z dumą odpowiedział: „Ja jestem Witia, twój tata. Mama mi mówiła”. „A ja Jadźka, twoja mama” – dodała dziewczynka.

Gdy w 1967 roku Polacy po raz pierwszy usłyszeli „podejdź no do płota, jako i ja podchodzę” Artur Żmijewski nie miał skończonych nawet dwóch lat. Gdy w 1974 roku Anna Dymna zachwyciła widzów rolą Ani Pawlaczki, Adama Bobika i Karola Dziuby nie było jeszcze na świecie. Różnice w metrykach nie przeszkodziły im jednak spotkać się na planie produkcji. – Adam Bobik i Karol Dziuba poradzili sobie z zagraniem tych ról wzorcowo. Fantastyczne jest to, że nawet jeśli chciałoby się doszukiwać pewnych podobieństw, to oczywiście można je znaleźć, ale też prawda jest taka, że to są zupełnie inne postaci i zupełnie inne role. Natomiast od momentu, kiedy zrealizowaliśmy pierwszą scenę kłótni, a wręcz pewnego rodzaju walki, to wiedzieliśmy, że mamy naszych bohaterów i mamy konflikt. I że to jest konflikt, który się narodził i trwa, bo Adam i Karol nawet poza scenami cały czas ze sobą rywalizowali i to było dosyć zabawne – przyznaje Artur Żmijewski.

(fot. Jarosław Sosiński)

Dwie osoby łączą wszystkie części

Scenariusz filmu „Sami swoi. Początek” powstał na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”, której autorem jest Andrzej Mularczyk. To on napisał scenariusze do filmów, które stały się kultowymi. Inspiracją dla trylogii i jej prequela były prawdziwe wydarzenia. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był stryj Andrzeja Mularczyka. Nie tylko on jest nazwiskiem łączącym nowy film z tymi sprzed 50 lat. Drugim jest Anna Dymna. Oprócz niej w obsadzie filmu znaleźli się: Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Janusz Chabior, Adam Ferency i Agnieszka Suchora.

Operatorem w filmie „Sami swoi. Początek” jest Piotr Śliskowski. Za kostiumy odpowiada Emilia Czartoryska, charakteryzacją zajęła się Pola Guźlińska, a scenografią Ryszard Melliwa i Marcin Dyakowski. Producentem wykonawczym filmu jest Krzysztof Łojan. Radosława Burdzy odpowiada za dekorację wnętrz. Jarosław Barzan jest montażystą filmu, Paweł Lucewicz skomponował muzykę. Producentami filmu są Tomasz Kubski i Mikołaj Fajks ze studia CK Dezerterzy. Koproducentami są TVN Warner Bros. Discovery, Sanit Trans oraz WFDiF. Województwo Świętokrzyskie na terenie którego zrealizowana została większość zdjęć (Muzeum Wski Kieleckiej, Święty Krzyż) jest partnerem produkcji. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *