Żył jak święty, a umarł jak żebrak. „Antoni Gaudi. Czarodziej architektury”
20 lipca, 2018
Komedia pełna kłamstewek w imię miłości. „Sztuka kłamania” już w kinach
20 lipca, 2018

Najpiękniejsza opowieść o miłości matki i syna. „Obietnica poranka” już w kinach

Pierre Niney i Charlotte Gainsbourg w filmie „Obietnica poranka” (fot. mat. pras.)

Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej. Film Erica Barbiera to porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. Wraz z premierą kinową zostanie wznowiona również książka o tym samym tytule.

Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną, był konsulem francuskim w Kalifornii. Ta właśnie część życia dostarczyła mu inspiracji do napisania w 1960 roku „Obietnicy poranka”, jednej z piękniejszych opowieści o miłości matki i syna.

Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do której żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów.

Bezgraniczna miłość macierzyńska

Zarówno film, jak i książka jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza. Ta wielka, bezgraniczna miłość macierzyńska buduje wokół dziecka iluzje wspaniałego świata. Życie głównego bohatera jest w głównej mierze zwariowane dzięki obecności w jego życiu niezwykłej, ale zarazem szalonej matki.

Romain przeżywa niesamowite przygody, stając się jednym z najbardziej znanych pisarzy XX wieku, który jako jedyny dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Wszechogarniająca macierzyńska miłość jest wspaniała, ale może być również ciężarem.

(fot. mat. pras.)

Polsko-francuska obsada

Na podstawie książki powstał film, w którym główne role zagrali, Kacewa/Gary’ego niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”) oraz jego matkę Ninę – niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy Katarzyna Skarzanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *