„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety”. Nowa wystawa na Zamku Królewskim
9 czerwca, 2018
Przejmujący portret tysięcy Polaków. „Sybir. Zesłanie Józefa P.”
10 czerwca, 2018

Nadprzyrodzone moce i ukryte pragnienia. Thriller „Thelma” wciąga bez reszty

Film swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli (fot. mat. pras.)

Thriller „Thelma” to intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Najnowsze dzieło reżysera Joachima Triera miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, było też norweskim kandydatem do Oscara. Jak pisze „The Post”, „Thelma” to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King. 

Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w „Thelmie” Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: „Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy”.

Na planie partneruje jej niemniej uzdolniona Kaya Wilkins. Odtwórczyni Anji od lat jest wziętą modelką, pojawia się na wybiegach międzynarodowych pokazów Fashion Week. Jest również piosenkarką i autorką muzyki, występującą pod pseudonimem Okay Kaya. Współpracuje m.in. z producentem muzycznym zespołu The xx. Rola w „Thelmie” to jej kinowy debiut.

(fot. mat. pras.)

Film trzyma w napięciu do końca

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy przeżywa ona stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia.

Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

Utytułowany reżyser z dorobkiem

Joachim Trier to jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych norweskich filmowców. W swojej filmografii ma takie tytuły jak „Reprise. Od początku raz jeszcze” (2006), „Oslo, 31 sierpnia” (2011) czy anglojęzyczny „Głośniej od bomb” (2015) w gwiazdorskiej obsadzie z Jessem Eisenbergiem i Isabelle Huppert. Na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, Trier był przewodniczącym Jury Tygodnia Krytyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *